Aktualności
Życie akademickie
27 Maja
Opublikowano: 2024-05-27

Rektorzy apelują o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Apelujemy do całego środowiska akademickiego – w tym studentek i studentów – o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nasz udział sprawi, że staną się one prawdziwym świętem europejskiej demokracji – pisze Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Rektorzy przypominają, że przed dwudziestu laty nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Zaznaczają, że to przywilej, ale i zobowiązanie.

Udział w wyborach powszechnych – krajowych i europejskich – był i jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Jest też świadectwem uznania wspólnych europejskich wartości – poszanowania godności człowieka, wolności, demokracji, równości, praworządności i praw człowieka – czytamy w apelu KRASP.

Jego autorzy dodają, że najbliższe wybory do parlamentu Europejskiego, zaplanowane na 9 czerwca, są doskonałą okazją do indywidualnego i wspólnotowego zadeklarowania przywiązania do tych wartości.

Apelujemy do całego środowiska akademickiego – w tym studentek i studentów – o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nasz udział sprawi, że staną się one prawdziwym świętem europejskiej demokracji – piszą rektorzy.

Wyrażają też nadzieję, że wybrane osoby przyczynią się do realizacji celów zawartych w Traktacie Lizbońskim, wzmocnią rolę edukacji i nauki w kształtowaniu polityk publicznych oraz odpowiedzialnie wskażą kierunki społecznego, kulturalnego i gospodarczego rozwoju Unii.

Przypomnijmy, że na początku maja apel do kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego wystosowali prezesi akademii nauk ze wszystkich 27 państw członkowskich UE. Zwrócili uwagę na cztery najważniejsze postulaty wspólne dla całego środowiska naukowego Unii Europejskiej: zapewnienie UE pozycji światowego lidera w dziedzinie nauki i innowacji, promowanie otwartego i wolnego systemu nauki, inwestowanie w naukę i edukację oraz wykorzystywanie aktualnej wiedzy naukowej w polityce.

MK

Apel KRASP w sprawie udziału w wyborach do PE

Dyskusja (0 komentarzy)