Aktualności
Życie akademickie
14 Grudnia
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2022-12-14

Rektorzy PWr i UWr na rzecz wielokulturowego dziedzictwa Wrocławia

Dbałość o wielokulturowe dziedzictwo Wrocławia oraz rozwój badań nad historią i kulturą Żydów na Dolnym Śląsku zakłada list intencyjny podpisany m.in. przez rektorów Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego.

List intencyjny podpisali prof. Arkadiusz Wójs – rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Robert Olkiewicz – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia i Bente Kahan – prezeska Fundacji Bente Kahan.

Sygnatariusze zobowiązali się m.in. do wspólnego działania na rzecz pozyskania środków finansowych, które umożliwią prowadzenie prac w obszarze materialnym (prace zachowawcze, odtworzeniowe i renowacyjne) i niematerialnym (badania naukowe i edukacja, turystyka kulturowa i kultura). Wśród wspólnych przedsięwzięć znajdą się m.in. dbałość o wielokulturowe dziedzictwo Wrocławia i przywrócenie w nim należnego miejsca społeczności żydowskiej, renowację i odtworzenie wrocławskich żydowskich artefaktów oraz ich godne upamiętnienie, edukacja społeczna, a także upowszechnienie miejsc pamięci, refleksji i zarządzania nimi na poziomie europejskim.

Umowa zakłada również wspólne starania się o środki finansowe z programu Horyzont Europa 2021–2027 oraz innych dostępnych funduszy wsparcia europejskiego i krajowego.

źródło: PWr

 

Dyskusja (0 komentarzy)