Aktualności
Życie akademickie
03 Lutego
Źródło: www.agh.edu.pl
Opublikowano: 2019-02-03

Robot z „Gwiezdnych Wojen” na AGH

Weronika Muszyńska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zbudowała replikę robota BB-8 występującego w najnowszych częściach „Gwiezdnych Wojen”.

W swojej pracy inżynierskiej, której tematem była „Budowa robota mobilnego BB-8 oraz implementacja oprogramowania sterującego” studentka Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH odwzorowała droida z popularnej amerykańskiej serii filmowej. Projekt wykonała w skali 1:1, korzystając przy tym z części przygotowanych samodzielnie w technologii druku 3D. Opracowany przez nią model może się poruszać, a użytkownik jest w stanie kierować nim za pomocą specjalnie napisanej aplikacji oraz przygotowanego przez konstruktorkę oprogramowania.

Pomysł na zbudowanie repliki robota pojawił się dwa lata temu. Wtedy też powstał jego pierwszy, niewielki prototyp. Następnie po weryfikacji funkcjonalności mniejszego modelu, studentka przystąpiła do budowy pełnowymiarowej konstrukcji. Proces produkcji trwał niemal 10 miesięcy, z czego sam druk poszycia robota (kuli oraz głowy) zajął aż 29 dni pracy drukarki 3D.

BB-8 porusza się tak samo, jak jego filmowy pierwowzór. Głowa robota utrzymuje się na tułowiu poprzez umieszczone w środku obu kul magnesy neodymowe. Dodatkowo na styku obu części droida konstruktorka umieściła kółka z łożyskami, które ułatwiają przemieszczanie się po kuli korpusu. Wewnątrz robota, oprócz magnesów, znajduje się konstrukcja zapewniająca równowagę urządzenia oraz systemy sterujące. Każdy element montażowy mechanizmu został zaprojektowany oraz wydrukowany. Całość połączono dzięki użyciu prętów gwintowanych. Na wydruk 3D wszystkich części użytych w projekcie poświęcono około 12 kg filamentu.

Weronika Muszyńska ma jeszcze w planach modyfikacje mechanizmu, aby głowa mogła poruszać się niezależnie od ruchu korpusu, a także dodanie możliwości obracania nią. W dolnej kuli przygotowane są również otwory, które czekają na dodanie do nich kolorowych diod.

MK

Źródło: AGH

 

Dyskusja (0 komentarzy)