Aktualności
Życie akademickie
10 Maja
Opublikowano: 2022-05-10

Rozczarowani? O pokoleniu ’89

Doświadczeniu transformacji z perspektywy pokolenia ’89 będzie poświęcone najbliższe spotkanie w ramach programu Joseph Conrad Fellowship Instytutu De Republica. W środę, 11 maja, kwestie nadziei i rozczarowań poruszą Jarosław Kuisz, Jan Śpiewak, Piotr Trudnowski.

W ramach programu stypendialnego Instytutu De Republica eksperci i stypendyści rozmawiają o różnych formach zderzenia Polski z nowoczesnością: kwestii polskiej historii w perspektywie postkolonialnej, doświadczeniach neoliberalnej nowoczesności z perspektywy codzienności lat 90. czy potrzebie ponownego przemyślenia kapitalizmu. Tym razem skupią się na doświadczeniu transformacji z perspektywy pokolenia ’89.

W 1989 roku Polska odzyskała niepodległość, a Polacy znowu mogli urządzić się we własnym domu według własnych zasad. Minione 30 lat to wyjątkowy okres w polskiej historii. Jarosław Kuisz zauważył, że to pierwszy taki okres od czasów zaborów, w którym w suwerennej Polsce wychowało się i wykształciło całe pokolenie. A jednak coś tu nie gra. Bo pokolenie historycznych szczęściarzy dalekie jest od szczęścia i satysfakcji. Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Czy III RP rozczarowała swoje dzieci? Czemu je zawiodła? Dlaczego transformacja nie budzi już takiego entuzjazmu jak na samym początku? A może te pytania są całkowicie chybione?

W środę, 11 maja, o godz. 18:00 o nadzieje i rozczarowania pokolenia ’89 zostaną zapytani:

  • Jarosław Kuisz – eseista, analityk polityki oraz historyk państwa i prawa; twórca i redaktor naczelny „Kultury Liberalnej” oraz autor książki „Koniec pokoleń podległości. Młodzi Polacy, liberalizm i przyszłość państwa”;
  • Jan Śpiewak – socjolog, publicysta, działacz społeczny i samorządowy; współtwórca stowarzyszenia Miasto Jest Nasze;
  • Piotr Trudnowski – prezes Klubu Jagiellońskiego i ekspert ds. polityki obywatelskiej.

Do spotkania dojdzie w Marzycielach i Rzemieślnikach przy ul. Brackiej 25 w Warszawie (III piętro). Wydarzenie będzie miało formułę hybrydową. Transmisja na Facebooku i YouTubie.

Joseph Conrad Fellowship to kompleksowy program stypendialny. Jego zadaniem jest zapewnienie warunków do wymiany myśli i rozwoju dla studentów, młodych naukowców i twórców. Składa się z kilku elementów:

  • realizacji przez uczestników własnych projektów naukowych oraz artystycznych;
  • comiesięcznego wsparcia finansowego uczestników;
  • cyklu wykładów i seminariów z udziałem najważniejszych polskich i zagranicznych przedstawicieli świata kultury i nauki;
  • szkoły letniej, w czasie której uczestnicy będą pracowali nad swoimi projektami w grupach warsztatowych, prowadzonych przez tutorów;
  • recenzowanej publikacji tekstów przygotowanych w czasie trwania programu w wydawnictwie naukowym Instytutu De Republica.

MK

wydarzenie 11.05

Dyskusja (0 komentarzy)