Aktualności
Życie akademickie
09 Grudnia
Źródło: www.wum.edu.pl
Opublikowano: 2021-12-09

Rozgłos popularyzuje wiedzę na temat ludzkiego głosu

W ramach współpracy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i stołecznego oddziału Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów powstała platforma elektroniczna Rozgłos. Jej celem jest przybliżanie tematyki związanej z ludzkim głosem w aspekcie artystyczno-medycznym.

Na platformie elektronicznej Rozgłos umieszczane są otwarte warsztaty i wykłady online dotyczące ludzkiego głosu. Prowadzą je wybitni specjaliści w tej dziedzinie.

Rozgłos zwraca uwagę na nasz głos. Na to, jak o niego dbać, w jaki sposób poprawiać jego kondycję, zwiększać elastyczność, tak aby móc wyrazić wszystko, na co mamy ochotę. Użytkownicy platformy mogą odnaleźć swój własny głos, ten z którym będą się czuli najlepiej, bez względu na to, czy śpiewają, czy nie – mówi inicjatorka projektu dr hab. Ewelina Sielska-Badurek z Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi WUM, lekarz audiolog i foniatra, mgr sztuki w zakresie śpiewu solowego.

W sumie zaplanowano 23 wydarzenia z dostępem otwartym: wykłady, prezentacje i warsztaty. Dotyczą różnorodnej tematyki, od wpływu genów na głos, poprzez mechanizm działania głosu w mowie/śpiewie, po wpływ śpiewu na organizm. Wśród już dostępnych są nagrania, na których wyjaśniono jak działa głos i jak radzić sobie ze stresem na scenie. Specjaliści podpowiadają też, czy śpiewać w zespole, czy solo. Ich porady pozwalają m.in. na usprawnienie sposobu tworzenia głosu, nauczenie się miksowania rejestrów oraz techniki beatboxu.

W projekt zaangażowano prof. Ryszarda Minkiewicza – rektora Gdańskiej Akademii Muzycznej i dr hab. Ewę Marciniec – kierującą w tej uczelni Katedrą Wokalistyki, dr hab. Magdalenę Majdak – kierownik studiów kształcenia mowy i głosu w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, ks. dr. hab. Zdzisława Madeja – kierownika Katedry Wydziału Wokalno-Aktorskiego Krakowskiej Akademii Muzycznej, prof. Cezarego Szyfmana – kierownika Katedry Pedagogiki Wokalnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, dr Małgorzatę Kustosz-Piętosę – kierownik Wydziału Wokalno-Estradowego Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, Dominika Płonkę – certyfikowanego trenera mix singing, Magdalenę Sobczyńską – trenerkę pilates dla głosu, Dominika Trzaskowskiego – fizjoterapeutę i wokalistę, Agatę Walczak – z Katedry Wokalistyki Gdańskiej Akademii Muzycznej, Patryka TikTak Matela – beatboxera, dr Annę Kutkowską-Kass z Instytutu Matki i Dziecka oraz dr Barbarę Sambor z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

źródło: WUM

Dyskusja (0 komentarzy)