Olsztyńską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego zainaugurowano 21 czerwca w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Światowy Kongres Kopernikański, który 19 lutego w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika rozpoczął się w Toruniu, ma formułę „kroczącą” i odwiedza kolejno uniwersytety, które go organizują. Po lutowej inauguracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika kolejnym przystankiem był w maju Uniwersytet Jagielloński, a od środy gospodarzem wydarzenia jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Nie byłoby Światowego Kongresu Kopernikańskiego, gdyby nie podjęcie wspólnej inicjatywy przez rektorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz dyrektora Instytutu Historii Nauki PAN – podkreślił prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM: – Sprawmy, aby wartości i idee, jakie niósł Mikołaj Kopernik, były przywoływane nie tylko w trakcie obchodów rocznic, ale były żywe w edukacji dzieci i młodzieży oraz aby przekładały się na współistnienie społeczności akademickich i całych społeczeństw.
Prof. Karl Galle, historyk nauki i pasjonat prowadzący badania nad biografią Kopernika, w swoim wystąpieniu pt. „An Astronomer and His Castles: The Scientist as Public Servant in Copernicus’s Era and Our Own” zdecydował się podać kilka przykładów tego, jak Mikołaj Kopernik łączył pracę naukowca z pracą urzędnika publicznego. W prezencie dla olsztyńskiej uczelni przywiózł nasiono, otrzymane od Dave’a Williamsa, współpracującego z NASA naukowca. Wyrośnie z niego jedno z tzw. Moon Tree – nasionko znajdowało się w osobistym zestawie Stuarta Roosa, jednego z członków załogi misji Apollo 14, więc na Ziemię powróciło po podróży w kosmos.
Wykład prof. Galle nie był jedynym sposobem uczczenia rozpoczęcia Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Tego dnia ogłoszono m.in. wyniki konkursu na plakat z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika. Wpłynęło aż 530 plakatów od autorów pochodzących z 31 różnych krajów. Zdobywczynią Grand Prix została Natalia Brodacka.
Wyjątkowy hołd Kopernikowy złożyli także artyści. W Centrum Konferencyjnym UWM odbył się koncert pt. „Kanonik warmiński”. W rolę narratora wcielił się aktor Adam Ferency, a utwory wokalne wykonała sopranistka Ewa Alchimowicz-Wójcik, której akompaniowali: duet AbsoLutes (Maria Wilgos i Klaudyna Żołnierek – lutnie), profesor Leszek Szarzyński (flet), Lucyna Żołnierek (fortepian) i Paweł Panasiuk (wiolonczela). Podczas otwarcia Kongresu wybrzmiały utwory m.in. Bacha, Mozarta i Händela.
W programie olsztyńskiej konferencji znalazło się wiele ciekawych tematów. Wśród prelegentów nie zabraknie znanych i cenionych kopernikologów oraz znawców historii miast i regionów, z którymi związane było życie Mikołaja Kopernika. Badacze postawią szereg pytań dotyczących działalności publicznej astronoma i spróbują rzucić nowe światło na jego biografię, uzupełniając, być może, kilka pustych miejsc. Drugim ważnym elementem obrad w Olsztynie będzie sekcja muzealno-konserwatorska poświęcona ochronie zabytków związanych z Kopernikiem.
Obrady podczas olsztyńskiej części ŚKK odbywać się będą nie tylko w murach UWM, ale także na zamku w Lidzbarku Warmińskim. Uczestnicy Kongresu będą mieli szansę obejrzeć także dwa inne miejsca, w których Kopernik mieszkał: olsztyński zamek i fromborskie wzgórze katedralne. Światowy Kongres Kopernikański potrwa na UWM w Olsztynie do soboty 24 czerwca. Zakończy go Festiwal Kopernikański, zorganizowany na plaży nad Jeziorem Kortowskim, w samym centrum kampusu akademickiego.
źródło: UWM