Aktualności
Życie akademickie
19 Kwietnia
Źródło: www.mazowiecka.edu.pl
Opublikowano: 2021-04-19

RTG, tomograf i rezonans na jednym stole

Wirtualny stół anatomiczny, łączący w sobie funkcje RTG, tomografu i rezonansu, zakupiła Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku. Będzie wykorzystywany przez studentów pielęgniarstwa, położnictwa i kosmetologii podczas zajęć z anatomii, anatomopatologii i fizjologii.

Wirtualny stół anatomiczny prezentuje wirtualne ciało człowieka w rzeczywistych rozmiarach z realistyczną i dokładną wizualizacją 3D anatomii ludzkiej: szkieletu, organów i tkanek. Ułatwi studentom poznanie budowy i rozmieszczenia poszczególnych narządów oraz umożliwi symulowanie doświadczenia ze stołu operacyjnego i sekcyjnego. Różne obrazy można na nim dowolnie dostosowywać „krojąc je”, dzieląc na warstwy i segmentując. Pozwoli to na lepsze zrozumienie przez studentów anatomii, funkcji i procesów zachodzących w ciele człowieka.

To bardzo nowoczesne i funkcjonalne narzędzie edukacyjne. Poprzez połączenie trzech urządzeń w jednym, czyli RTG, tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego stół jest doskonałą alternatywą do nauki anatomii człowieka i ułatwi zdobywanie wiedzy młodym ludziom, którzy w przyszłości zasilą kadry medyczne i będą pomagać pacjentom – zauważył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Studenci i instruktorzy będą mogli zgromadzić się wokół stołu wizualizacyjnego, aby bardzo dokładnie obejrzeć narządy i tkanki. Dodatkowo dzięki zastosowanemu w nim interfejsowi dotykowemu będą mogli z łatwością przekazywać sobie nawzajem pomysły czy polecenia, a także sprawdzić swoją wiedzę poprzez udział w quizach i konkursach. Będą też za pośrednictwem internetu wymieniać się informacjami oraz dyskutować na temat analizowanych przypadków z użytkownikami tego typu wirtualnych stołów na całym świecie.

Od kilku lat zabiegaliśmy o wirtualny stół anatomiczny. Cieszę się, że przekonałem Zarząd Województwa Mazowieckiego do sfinansowania tego innowacyjnego urządzenia. Już w przyszłym roku akademickim korzystać z niego będą studenci pielęgniarstwa, położnictwa czy kosmetologii. Natomiast w dłuższej perspektywie może służyć także studentom wydziału lekarskiego, który planujemy uruchomić – zapowiedział prof. Maciej Słodki, rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.

Stół anatomiczny będzie elementem bazy dydaktycznej ułatwiającej ubieganie się o zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie innych kierunków medycznych w MUP. Samorząd Mazowsza na zakup stołu przeznaczył 400 tys. zł z budżetu województwa.

MK, źródło: MUP

Dyskusja (0 komentarzy)