Aktualności
Życie akademickie
04 Października
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-10-04

Rusza Centrum Filmowe UG

Zainaugurowało działalność Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy. To nowa jednostka kontynuująca półwieczną tradycję filmoznawczą na pomorskiej uczelni.

Początki gdańskiego filmoznawstwa sięgają połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie na uniwersytecie prowadzone są dwa związane z tą tematyką kierunki studiów (wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz produkcja form audiowizualnych) i oba mieszczą się w dziesiątce najpopularniejszych na UG. Studenci nie tylko uczą się o filmie, ale również organizują imprezy filmowe i realizują własne filmy. Ponadto uczelnia wydaje pismo naukowe „Panoptikum”, znajdujące się na ministerialnej liście czasopism punktowanych, oraz internetowy magazyn filmowy „Cinerama”. Z kolei Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego wydaje książki w ramach „linii filmowej”. Organizowane są także krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe poświęcone kulturze audiowizualnej oraz festiwale i przeglądy filmowe (np. CineramaFest).

Do tego dochodzą projekcje filmowe ułożone w cykle edukacyjne, stąd noszące nazwę akademii: Akademia Filmu Polskiego oraz Akademia Filmu Dokumentalnego. Każda z nich polega na cotygodniowych projekcjach filmowych obudowanych wykładami i dyskusjami. Wymienione obszary działalności zostaną skupione w Centrum Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy, co pozwoli na dalszy, zintegrowany i zintensyfikowany rozwój – zapowiada Agnieszka Kiejziewicz z Uniwersyteckiego Centrum Filmowego i ACK Alternator.

Podstawowym kierunkiem działania Centrum ma być produkcja filmowa. Początkowo Centrum Filmowe skupi się na produkcji filmów realizowanych przez studentów kierunków filmowych UG, w ramach zajęć lub poza nimi. Baza techniczna nowej jednostki ma obejmować pracownię montażową, studio filmowe, park kamerowy i oświetleniowy. Centrum będzie też pomagało w organizacji produkcji filmów studenckich.

Centrum uruchomi również własny Klub Filmowy zawierający ofertę filmową dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta. Będzie to kolejne kino trójmiejskie, czynne głównie w weekendy, nastawione na promocję kina artystycznego oraz historię kina, na eksplorację niszowych zjawisk filmowych. Ważną częścią działalności będzie też edukacja filmowa dla dzieci i młodzieży. Oprócz pokazów filmowych planowane są również wystawy okołofilmowe. Działalność ośrodka rozpocznie wystawa rysunków Andrzeja Wajdy, a kolejna poświęcona będzie kulturze cyberpunka.

W przyszłym roku Centrum zorganizuje XXVIII edycję konferencji „Visible Evidence”, najważniejszego wydarzenia tego typu poświęconego kinu dokumentalnemu. Po m.in. Los Angeles, Buenos Aires, Stambule czy Frankfurcie konferencja zawita po raz pierwszy do Polski

W dalszej perspektywie planowane jest wybudowanie osobnego budynku, który pełniłby rolę szeroko pojmowanego „Wydziału Artystycznego” i w którym skupiałyby się prowadzone na UG działania naukowe i popularyzacyjne związane z kulturą i sztuką. Budynek ten, oprócz gabinetów pracowników oraz sal dydaktycznych, zawierałby również sale do pokazów filmowych i przedstawień teatralnych, przestrzeń wystawienniczą, studio filmowe, studio nagrań, montażownię oraz pracownię obrazu przetworzonego, tj. pracownię animacji, gamingu, virtual reality, videoartu.

Działania Centrum Filmowego (pokazy, wystawy, spotkania) będą się odbywały w pomieszczeniach Biblioteki Głównej UG, obecnie wyposażanej w profesjonalny sprzęt kinowy.

źródło: UG

 

Dyskusja (0 komentarzy)