Aktualności
Życie akademickie
18 Maja
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2023-05-18

Rusza Erasmus+ InnHUB Wrocław

We Wrocławiu powstaje Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB. Głównym jego zadaniem będzie popularyzacja i promocja oferty wrocławskich uczelni, inicjatywy Uniwersytetów Europejskich i mobilności edukacyjnej. Pierwsze warsztaty zaplanowano na czerwiec.

Erasmus+ InnHUB to międzysektorowe centrum innowacji, które działa na rzecz europejskich programów edukacyjnych oraz popularyzacji oferty Erasmusa+. W Polsce centra funkcjonują już w Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi i w Lublinie. Ich głównym zadaniem jest współpraca z instytucjami, głównie uczelniami, jednostkami samorządu terytorialnego, ośrodkami kształcenia zawodowego, szkołami oraz podmiotami gospodarczymi.

Obecnie wszystkie kraje w Europie szukają jakiejś metody, żeby jeszcze lepiej promować i wykorzystywać możliwości programu Erasmus+. Naszą odpowiedzią na te działania są właśnie huby i ta inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem w innych państwach – mówi dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

W skład konsorcjum, które utworzy centrum we Wrocławiu, wejdzie siedem wrocławskich szkół wyższych: Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego i Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Wkrótce dołączy również Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków.

Głównym zadaniem nowego centrum będzie promocja i popularyzacja oferty wrocławskich uczelni związanej z kształceniem, inicjatywą Uniwersytetów Europejskich i mobilnością edukacyjną. Siedziba Erasmus+ InnHUB Wrocław znajdzie się w budynku przy Placu Grunwaldzkim 19, a pierwsze szkolenia i warsztaty zaplanowano na czerwiec.

Z wrocławskimi uczelniami współpracujemy przy wielu różnych projektach, korzystają też one na co dzień z oferty programu Erasmus+. Powstające centrum ma być platformą integrującą i intensyfikującą te działania, a wiemy, że potrzeb jest wiele. Trzy wrocławskie uczelnie należą do sojuszy Uniwersytetów Europejskich, a program Erasmus+ jest właśnie odpowiedzią na wiele stojących przed szkołami wyższymi wyzwań – podkreśla Poszytek.

Z oferty programu Erasmus+ mogą skorzystać nie tylko organizacje pozarządowe, uczelnie i szkoły, ale także przedsiębiorstwa oraz samorządy.

Polska jest jednym z liderów w kwestii wydatkowania funduszy na cele edukacyjne. W pierwszym roku nowego programu (perspektywa 2021–2027) środki na realizację projektów zdobyło ponad 1,4 tys. instytucji, które łącznie zrealizują 1 716 inicjatyw.

MK, źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)