Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej uruchomiła nabór do nowego programu dla instytucji. Jego celem będzie wsparcie tworzenia i utrzymania międzynarodowych partnerstw akademickich w ramach Uniwersytetów Europejskich.
Program „Wsparcie Uniwersytetów Europejskich” ma za zadanie wspierać finansowo uczelnie w budowaniu europejskiego wymiaru w polskim szkolnictwie wyższym. Koncentruje się na potrzebach instytucji szkolnictwa wyższego w procesie adaptacji do zmian w obszarze umiędzynarodowienia, polegających na:
W projekcie planowane jest wparcie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki wchodzących w skład sojuszy Uniwersytetów Europejskich jako partner lub partner stowarzyszony lub planujących partnerstwo bądź stowarzyszenie z Uniwersytetami Europejskimi. NAWA odpowiedzialna będzie za kompleksową koordynację i realizację działań/programu na poziomie krajowym. Dotyczy to w szczególności przeprowadzenia naborów wniosków składanych przez instytucje szkolnictwa wyższego i nauki. Więcej o programie na stronie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Inicjatywa Uniwersytety Europejskie stanowi integralną część programu Erasmus+ na lata 2021–2027. To transnarodowe sojusze, tworzące uniwersytety przyszłości, w celu promocji europejskich wartości i tożsamości oraz podnoszenia jakości i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego. Ponadnarodowe sojusze instytucji szkolnictwa wyższego rozwijają długoterminową współpracę strukturalną i strategiczną. Obejmują partnerów ze wszystkich typów instytucji szkolnictwa wyższego w całej Europie. Opierają się na tworzeniu wspólnej i długoterminowej strategii na rzecz działań w zakresie:
Pod szyldem Uniwersytetów Europejskich działa obecnie 50 konsorcjów, które skupiają 430 instytucji szkolnictwa wyższego z 35 krajów, w tym wszystkich państw członkowskich UE oraz Islandii, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji, a także Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry.
Grono polskich beneficjentów obejmuje 24 uczelnie. W 2019 r. status taki uzyskały (a w 2022 roku go przedłużono): Uniwersytet Jagielloński (UNA Europa), Uniwersytet Warszawski (4EU+), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (EPICUR), Uniwersytet Opolski (FORTHEM), Uniwersytet Gdański (SEA EU 2.0) i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (YUFE). Oprócz nich do wyłonionych w pierwszym konkursie konsorcjów dołączyły później: Uniwersytet Wrocławski (Arqus), Szkoła Główna Handlowa (CIVICA), Politechnika Łódzka (ECIU) i Politechnika Wrocławska (Unite!).
Z kolei w 2020 r. Uniwersytetami Europejskimi zostały (status ten przedłużono w 2023 r.): Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica (UNIVERSEH), Politechnika Śląska (EURECA-PRO), Uniwersytet Śląski (T4E), Politechnika Warszawska (ENHANCE) i Politechnika Poznańska (EUNICE), która jako jedyna z Polski jest liderem swojemu konsorcjum. Później dołączyły do nich: Uniwersytet Łódzki (UNIC), Politechnika Gdańska (również ENHANCE), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (ATHENA).
W ub.r. do grona tego dołączyły: Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie (COLOURS), Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki (STARS EU) i Uniwersytet SWPS (ERUA).
Europejska strategia na rzecz uniwersytetów zakłada, że do połowy 2024 r. wsparcie otrzyma 60 konsorcjów zrzeszających ponad 500 instytucji szkolnictwa wyższego. Na ten cel przewidziano rekordową kwotę 1,1 mld euro w ramach programu Erasmus+.
MK