Wmurowaniem aktu erekcyjnego oficjalnie rozpoczęto budowę Centrum Nauk Technicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Znajdą się w nim m.in. pracownie dydaktyczne i laboratoria przeznaczone do badań i kształcenia w zakresie robotyki, sterowania maszyn, systemów wizyjnych, automatyki i informatyki stosowanej. Inwestycja pochłonie ponad 20 mln zł.
Uroczystość inaugurująca realizację kolejnej uniwersyteckiej inwestycji odbyła się 12 kwietnia. Akt erekcyjny podpisali rektor prof. Andrzej Sokala, prezes Bud-Eko Renata Szymańska i dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej prof. Winicjusz Drozdowski. W tubie poza aktem umieszczono aktualne wydanie lokalnych gazet, pierwsze strony artykułów pracowników Instytutu Nauk Technicznych opublikowane w prestiżowych czasopismach wydawnictwa IEEE, robota autonomicznego kategorii nanosumo, napis „CNT” wykonany przy użyciu drukarki 3D i napis „UMK” wykonany frezarką sterowaną numerycznie. Tuba została wmurowana w południowej ścianie fundamentowej głównego budynku Centrum.
Długo oczekiwane i bardzo ważne Centrum Nauk Technicznych staje się faktem. Wzrost potencjału badawczo-dydaktycznego w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych będzie miał pozytywny wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze poprzez zwiększenie istotnych z punktu widzenia nowoczesnej gospodarki i przemysłu 4.0 kompetencji absolwentów – zapewnił rektor UMK.
Centrum Nauk Technicznych mieścić się będzie przy ul. Wileńskiej 1 w Toruniu. W dwóch budynkach o łącznej powierzchni prawie 2 tysięcy mkw znajdą się pracownie dydaktyczne i laboratoria przeznaczone do badań i kształcenia w zakresie robotyki, sterowania maszyn, systemów wizyjnych, automatyki i informatyki stosowanej, a także sale seminaryjne i pokoje pracowników.
Historia nauk technicznych na naszej uczelni sięga 1989 roku, kiedy to na ówczesnym Wydziale Fizyki i Astronomii postanowiliśmy utworzyć specjalność na kierunku fizyka – fizyczne podstawy mikroelektroniki. To z niej wyewoluowały cenione w Polsce kierunki techniczne – fizyka techniczna, automatyka i robotyka oraz informatyka stosowana – przypomniał prof. Włodzimierz Jaskólski, były dziekan Wydziału, a obecnie prorektor UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym.
Jak stwierdził prof. Tomasz Tarczewski, dyrektor Instytutu Nauk Technicznych UMK, powstające Centrum jest odpowiedzią na trwającą rewolucję przemysłową i zapotrzebowania regionu.
Będziemy prowadzić badania w zakresie napędów elektrycznych i nowoczesnych przekształtników energoelektronicznych. Jesteśmy także otwarci na potrzeby przedsiębiorstw w zakresie robotyki mobilnej, manipulatorów przemysłowych i systemów wizyjnych. W Centrum znajdzie się innowacyjne laboratorium okulograficzne, w którym skojarzymy informatykę stosowaną z potrzebami medycznymi. Utworzone zostanie także laboratorium z nowoczesnym symulatorem wirtualnej rzeczywistości, który wykorzystamy do rozwijania technologii opartych na sztucznych sieciach neuronowych – wyjawił dyrektor INT UMK.
Inwestycja jest finansowana przez uczelnię i Ministerstwo Edukacji i Nauki. Pochłonie około 22 mln zł. Prace budowlane powinny zakończyć się jesienią tego roku.
źródło: UMK