Aktualności
Opublikowano: 2018-03-22

Ruszyła kolejna edycja konkursu grantowego „Inicjatywy Po Stronie Natury”

12 marca br. ruszył nabór do nowej edycji konkursu grantowego, organizowanego przez firmę Żywiec Zdrój w ramach programu „Po Stronie Natury”. Konkurs ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa. Tematem przewodnim jest „poWTÓRNE życie”, czyli nawiązanie do gospodarki odpadami i zamkniętego obiegu plastiku. Do tej pory, dzięki grantom przyznawanym przez Żywiec Zdrój zrealizowano ponad 100 projektów proekologicznych. W tym roku, za przeprowadzenie konkursu odpowiedzialna jest organizacja Outriders.

Konkurs „Inicjatywy Po Stronie Natury” ma na celu wyłonienie inicjatyw popularyzujących ochronę przyrody i troskę o nią. Dzięki niemu poszczególne osoby i organizacje mogą pozyskać środki finansowe na realizację zaprezentowanych przez siebie pomysłów. Zgłaszane projekty muszą nawiązywać do tematu przewodniego tegorocznej edycji konkursu „poWTÓRNE życie”. Hasło odnosi się do wyzwań związanych z gospodarką odpadami, zachęca do szerszego spojrzenia na ten temat i do poszukiwania ciekawych rozwiązań. Celem jest zwrócenie uwagi, że recykling to nie tylko sortowanie odpadów, lecz także szansa na ich poWTÓRNE wykorzystanie. PET to cenny surowiec, wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu – przykładowo rPET, czyli PET pochodzący z recyklingu (ang. recycled PET), może zostać użyty do produkcji nowych butelek, pojemników na żywność czy polaru.

Nowe kategorie, nowe możliwości

Inicjatywy można zgłaszać w ramach pięciu kategorii: projekt wideo, projekt fotograficzny, studencki projekt badawczy, projekt reporterski i projekt ekoinnowacja. Dofinansowanie otrzyma siedem wybranych zgłoszeń. Łączna pula środków to  150 tysięcy złotych.

Nabór wniosków trwa od 12 marca 2018 (godz. 12:00) do 26 kwietnia 2018 (godz. 12:00). Prace będą oceniane przez 9-osobowe eksperckie jury. Zwycięzcy zostaną wybrani 30 maja 2018 oraz przedstawieni na Festiwalu Wachlarz 16 czerwca. Następnie – ze wsparciem mentora – będą mieli ponad dwa miesiące na realizację swojego projektu. Pełną listę jurorów i mentorów, a także dokładne opisy wymogów konkursu, można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu: inicjatywy.postronienatury.pl.

Od 10 lat po stronie natury

„Inicjatywy Po Stronie Natury” to konkurs grantowy, realizowany  w ramach jubileuszowej edycji „Po Stronie Natury” – programu, który od 10 lat konsekwentnie przekonuje Polaków, że warto dbać o środowisko naturalne i angażuje ich do wspólnych działań na rzecz natury. To jeden z najdłużej funkcjonujących programów CSR w Polsce. Od początku jego trwania Żywiec Zdrój wraz z partnerami posadził ponad 6 milionów drzew, odnowił ponad tysiąc kilometrów szlaków górskich oraz udzielił grantów 100 lokalnych inicjatyw ekologicznych. Partnerami tegorocznej edycji programu Po Stronie Natury są Lasy Państwowe, PTTK, Fundacją Ekologiczną „Arka” oraz organizacja Outriders.

Urszula Żukowska

Dyskusja (0 komentarzy)