Aktualności
Życie akademickie
21 Czerwca
Fot. Piotr Awramiuk
Opublikowano: 2022-06-21

Ruszyła Międzynarodowa Letnia Szkoła Grzybów

W tym tygodniu Instytut Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej organizuje w ramach projektu PROM międzynarodową grzybową szkołę letnią dla doktorantów. 

W International Mushroom Summer School IMSS 2022 bierze  udział 19 doktorantów i troje nauczycieli akademickich z 14 krajów (Nigeria, Gruzja, Serbia, Ukraina, USA, Szwecja, Benin, Włochy, Armenia, Kosowo, Macedonia, Turcja, Estonia, Czechy). Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie doktorantom bogactwa gatunków grzybów i unikalności ich występowania, jak również nauczenie ich prawidłowego pozyskiwania i identyfikacji taksonomicznej materiału grzybowego do badań naukowych. Już na etapie rekrutacji Szkoła cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Przyjeżdżają tutaj uczyć się od nas i od naszych specjalistów poznawania Puszczy Białowieskiej, prawidłowego pozyskiwania materiału, oznaczania, czyli identyfikacji, prawidłowych czynności w laboratorium. To doktoranci, których temat pracy doktorskiej jest związany z grzybami – wyjaśnia dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych WBiNŚ PB.

W ramach International Mushroom Summer School IMSS 2022 zaplanowano praktyczne zajęcia terenowe w Puszczy Białowieskiej oraz ćwiczenia laboratoryjne w Centrum Naukowo-Badawczym WBiNŚ w Hajnówce. Prof. Maja Karaman z uniwersytetu w Nowym Sadzie przedstawi informacje o nowych innowacyjnych biomateriałach pochodzenia grzybowego. Prof. Omoanghe Isikhuemhen z North Carolina A&T State University wyjaśni, w jaki sposób grzyby mogą być suplementem diety u zwierząt. Prof. Lusine Margaryan z Armenii opowie o ochronie grzybów makroskopowych, czyli widzialnych gołym okiem i o właściwościach medycznych tych grzybów z perspektywy Armenii. Z kolei prof. Jordan Zjawiony z Uniwersytetu w Mississippi opowie o badaniach grzybów psychoaktywnych.

Będąc kiedyś w Białymstoku, powiedziałem, że nie wyobrażam sobie, jak można mieć uczelnię w Białymstoku, czy w pobliżu tak unikalnego środowiska i bogatego w grzyby lasu, jak Puszcza Białowieska, i nie zajmować się tym naukowo – to tak jak byśmy siedzieli na stercie złota, ale po nie nigdy nie sięgali – mówi prof. Jordan Zjawiony.

Można go uznać za ojca chrzestnego wielkiego sukcesu podlaskich naukowców. W wyniku badań uczonych z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku okazało się, że ekstrakt z korzeniowca sosnowego może być aktywnym składnikiem leku przeciwnowotworowego. Jego zaletą jest ograniczanie żywotności komórek raka jelita grubego przy niskiej toksyczności wobec komórek zdrowych.

To pierwszy krok i należałoby teraz zobaczyć, jakie związki chemiczne są odpowiedzialne za takie działanie. A może metodami chemicznymi udałoby nam się zmodyfikować i zminimalizować toksyczność tego grzyba? Należałoby sprawdzić oddziaływanie tych samych ekstraktów na inne nowotwory i wtedy dopiero koncentrować badania na wybranych organizmach – podpowiada prof. Zjawiony.

Jednym z działań Międzynarodowej Letniej Szkoły Grzybów w Centrum Naukowo-Badawczym w Hajnówce będzie zaprezentowanie tego, jak funkcjonuje, jak działa, i jak prowadzi badania Fungi Extract Bank – unikalny zbiór ekstraktów grzybów tworzony w Politechnice Białostockiej.

IMSS 2022 odbywa się przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku, w szczególności z Nadleśnictwami: Hajnówka, Białowieża i Browsk oraz Białowieskim Parkiem Narodowym.

źródło: PB

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)