Aktualności
Życie akademickie
13 Października
Opublikowano: 2021-10-13

Ruszyły zapisy na Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej

W dniach 20–22 października w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” odbędzie się Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej. Właśnie ruszyły zapisy na to wydarzenie.

Zainaugurowane w ubiegłym roku z inicjatywy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Forum Kultury Studenckiej łączy akademickie centra kultury z całej Polski. To projekt mający na celu ożywienie kultury studenckiej poprzez określenie potrzeb studentów i warunków niezbędnych do rozwoju ich aktywności twórczej, opracowanie wytycznych dla ogólnopolskich programów wspierających rozwój kultury studenckiej i akademickich centrów kultury oraz stworzenie portalu internetowego sieciującego te jednostki.

Kluczową częścią projektu jest zaplanowane na 20–22 października I Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej. To na nim zaprezentowane zostaną najciekawsze w obszarze kultury przedsięwzięcia ze wszystkich uczestniczących w projekcie ośrodków.

Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej to przedsięwzięcie, do którego nasz zespół przygotowywał się od dwóch lat. Wierzymy, że wydarzenie będzie krokiem milowym w rozwoju kultury studenckiej. Zapraszamy do wzięcia udziału w debatach, prelekcjach czy występach artystycznych. Będzie nam niezwykle miło spędzić te 3 dni w Waszym towarzystwie! – zachęca do udziału Izabela Pastuszko, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” i pomysłodawczyni projektu.

W programie Forum znajdują się debaty, panele dyskusyjne oraz prelekcje. Wśród tematów m.in. „Sieciowanie ma sens – czyli współpraca w kulturze”, „Kultura studencka w mediach akademickich”, „Biznes nowym podłożem do rozwoju kultury studenckiej?”. Stałym elementem każdego dnia będą występy artystyczne młodych ludzi z całej Polski. Zaprezentowana zostanie też dogłębna analiza zjawiska kultury studenckiej w realiach XXI wieku, a także propozycje zmian systemowych wspierających działania artystyczne studentów na poziomie ogólnopolskim. Pełny program znajduje się na stronie internetowej „Chatki Żaka”.

Cieszę się, że tak istotne zmiany, które zaowocują rozwojem kultury studenckiej w całej Polsce, rozpoczęły się w „Chatce Żaka” – miejscu, gdzie od 56 lat młodzi ludzie znajdują przestrzeń do doświadczania i tworzenia kultury. Te trzy dni będą z jednej strony zwieńczeniem kilkuletniej pracy nad ponowną próbą zdefiniowania zjawiska kultury studenckiej, a z drugiej – początkiem jej rozwoju w naszym kraju. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu – podkreśla prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wśród zaproszonych gości są m.in.: prof. dr hab. Tomasz Szapiro, członek Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Paweł Poszytek, członek Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Maria Kożewnikow, przewodnicząca Forum Studentów Uczelni Artystycznych,  dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Wojciech Kondrat, pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw inicjatyw społecznych w zakresie edukacji i nauki, dyrektor Departamentu Programów Naukowych i Inwestycji, Mateusz Grochowski, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.

Forum Kultury Studenckiej ma być docelowo działaniem cyklicznym, stale monitorującym kierunki rozwoju tej gałęzi kultury w Polsce. Zapisy na premierową edycję już trwają:

Wydarzenie będzie połączone z uroczystą inauguracją roku akademickiego w Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej. Honorowy Patronat nad Ogólnopolskim Forum Kultury Studenckiej objęły: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Minister Edukacji i Nauki, Prezydent Miasta Lublin.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)