Aktualności
Życie akademickie
16 Grudnia
Źródło: Mahton
Opublikowano: 2022-12-16

Schron opracowany w WAT trafi do produkcji

Posłuży nie tylko w trakcie wojny, ale również w czasie pokoju. Modułowy schron podwójnego przeznaczenia, opracowany przy udziale naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej, już wkrótce trafi na rynek.

Produkt jest rezultatem projektu rozwijanego przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz Michała Lorka, ówczesnego właściciela firmy budowlanej Fundament w Bydgoszczy, która wykonała prototyp. Ta współpraca zaczęła się wiele lat temu. Z połączenia wiedzy akademickiej i potencjału technologicznego powstał Polski Schron Modułowy, będący innowacją na skalę światową. Rozwiązanie zostało opatentowane i zdobyło nominację do nagrody Defender na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, współtwórca Polskiej Szkoły Fortyfikacji Współczesnej, oryginalny polski schron jednorodzinny uwzględnia zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy. Jest odporny na powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie, odłamki różnego pochodzenia i długotrwałe pożary zewnętrzne. Może również chronić przed działaniami balistycznymi.

Zapewnia najlepsze warunki dla zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych, działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi – zapewnia prof. Szcześniak, zaznaczając, że czas wykonania obiektu jest minimalny, ponieważ poszczególne segmenty wykonuje się w zakładzie prefabrykacji, a następnie przewozi środkami transportu lądowego i montuje w miejscu budowy.

Schron tworzą: układ funkcjonalny, konstrukcja z komponentami osłonowymi i instalacje specjalne, m.in. z zaworami przeciwwybuchowymi. Składa się z salonu, sypialni, kuchni, łazienki, pomieszczenia technicznego i przedsionka hermetyzującego. Posiada wejście główne i wyjście ewakuacyjne. Struktura modułowa umożliwia kształtowanie obiektów schronowych różnego przeznaczenia z zaprojektowanych czterech rodzajów segmentów budowlanych w dowolnej konfiguracji przestrzennej. Może być posadowiony przy uwzględnieniu większości warunków gruntowych występujących na terenie całego kraju. W czasach pokoju może być wykorzystywany jako pomieszczenie magazynowe, a po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń może spełniać funkcję komory normobarycznej. Wewnętrzną przestrzeń schronu da się wykorzystywać wielofunkcyjnie w zależności od potrzeb użytkownika.

Technologie opracowywane w Wojskowej Akademii Technicznej znajdują zastosowanie nie tylko w Wojsku Polskim, ale również w wielu dziedzinach polskiej gospodarki. Projektujemy, tworzymy urządzenia i innowacyjne rozwiązania, które są chętnie wdrażane do produkcji przez polskie firmy i trafiają na rynek. Nie pracujemy w izolacji, ale działamy wspólnie z innymi podmiotami, uczelniami, firmami i instytucjami, cywilnymi i wojskowymi, w ramach wspólnych przedsięwzięć i projektów, aby to, co opracowujemy było wdrażane i było przydatne naszemu społeczeństwu – podkreśla gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT.

Licencję na wprowadzenie produktu na rynek nabyła od uczelni firma Mahton Schrony sp. z o.o.

MK, źródło: WAT

Dyskusja (0 komentarzy)