Aktualności
Życie akademickie
11 Marca
Opublikowano: 2022-03-11

#ScienceForUkraine

Inicjatywa #ScienceForUkraine łączy studentów i naukowców bezpośrednio dotkniętych wojną w Ukrainie z ośrodkami naukowymi w innych krajach. W przedsięwzięcie zaangażowani są wolontariusze z instytucji akademickich w Europie i na całym świecie.

#ScienceForUkraine to międzynarodowe przedsięwzięcie, w którym biorą udział wolontariusze z instytucji akademickich na całym świecie. Polską koordynatorką jest dr hab. inż. Anna Kłos z Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego, członkini Akademii Młodych Uczonych PAN – partnera inicjatywy #ScienceForUkraine.

Już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie została uruchomiona strona internetowa, na której publikowane są informacje o stypendiach i ofertach pracy dla badaczy z Ukrainy. Można je przeglądać według dyscypliny i kraju. Wśród ogłoszeń jest wiele z Polski, m.in. z Politechniki Śląskiej, Politechniki Koszalińskiej, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Instytutu Nenckiego.

Nie brakuje także ofert związanych z zakwaterowaniem. W tej chwili różnego rodzaju wsparcie pomocowe dla uczonych i studentów z Ukrainy obejmuje blisko tysiąc propozycji z około pięćdziesięciu państw. Inicjatywa cały czas się rozrasta – wkrótce w serwisie znajdą się również informacje prawne (wymogi wizowe etc.).

Wskazówki, jak można się włączyć do pomocy, można znaleźć na oficjalnej stronie #ScicenceForUkraine. Aktywny jest także profil #ScienceForUkraine na Twitterze.

leaflet A5 web

 

Dyskusja (0 komentarzy)