Shigeru Ban, światowej sławy japoński architekt, laureat Nagrody Pritzkera, będzie gościem pierwszego po wakacyjnej przerwie Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej. W wykładzie, który zaplanowano na 27 września, opowie m.in. o projektach architektonicznych dla ofiar katastrof i wojen.
Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe organizowane jest od 2017 toku. To cykl wykładów skierowanych do szerokiego grona odbiorców: studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy.
Pierwszym po wakacyjnej przerwie gościem będzie światowej sławy japoński architekt Shigeru Ban, absolwent Southern California Institute of Architecture, a także Cooper Union School of Architecture. Zasłynął jako architekt wykorzystujący w konstrukcjach papier, karton i tekturę. To z nich tworzy budowle, które m.in. dają schronienie osobom poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen. W 2014 roku został uhonorowany Nagrodą Pritzkera – najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury.
Opracowany przez niego system papierowych przegród zastosowano m.in. po trzęsieniu ziemi w Niigacie (Japonia) czy na Haitti. Niedawno Shigeru Ban zaangażował się w budowę schronień dla uchodźców z Ukrainy, które powstały w Chełmie i we Wrocławiu z udziałem studentów Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Lubelskiej oraz wolontariuszy.
We Wrocławiu Shigeru Ban spotka się z autorami projektów jednostki pomocowej SHS przeznaczonej dla osób pokrzywdzonych przez działania wojenne na Ukrainie. W ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego wygłosi także wykład pt. „Works and Humanitarian Activities”. Opowie w nim o projektach architektonicznych dla ofiar katastrof i wojen.
Wykład odbędzie się 27 września w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8) o godz. 17:00 (wystąpienie tłumaczone będzie na j. polski). Wstęp wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zgłoszenia za pośrednictwem serwisu Evenea.
MK