Aktualności
Życie akademickie
30 Grudnia
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2021-12-30

Siedem uczelnianych bibliotek z nowoczesnym systemem ALMA

W siedmiu polskich uczelniach zostanie wdrożony najnowocześniejszy na świecie system biblioteczny ALMA. Działający w chmurze program pozwoli na połączenie katalogów oraz umożliwi użytkownikom korzystanie z ujednoliconych informacji o zbiorach. 

Konkurs na darmowe wdrożenie i utrzymanie systemu ALMA przeprowadziła Biblioteka Narodowa. Na zaakceptowanej właśnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego liście rankingowej znalazło się 16 dużych bibliotek publicznych i zaliczonych do Ogólnokrajowej Sieci Bibliotecznej oraz 124 biblioteki publiczne z województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i lubelskiego. W gronie beneficjentów jest siedem jednostek uczelnianych: Biblioteka Główna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz biblioteki Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Systemem objęty zostanie także Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

System ALMA to nowoczesny, darmowy program działający w chmurze. Połączone katalogi pozwalają bibliotekom rozwijać nowe formy działania, a także kompleksowo dostarczać użytkownikom opracowaną według jednolitych zasad informację o zbiorach. Nie ma więc potrzeby instalacji lokalnej systemu, utrzymywania zaplecza serwerowego czy zakupu licencji. Obsługa prowadzona będzie poprzez przeglądarkę internetową, a biblioteki zyskają dostęp do stałych aktualizacji oprogramowania.

Ten program umożliwi realizację naszych zadań na najwyższym światowym poziomie. Aktualnie to jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów zarządzania biblioteką i jej zasobami. Nie tylko działa w chmurze, ale też opiera się na procesach, a nie na typie dokumentu. Ponadto pozwala na zunifikowane zarządzanie zasobami – niezależnie od tego, czy mowa o materiałach tradycyjnych, pierwotnie elektronicznych, czy już zdigitalizowanych – tłumaczy Jędrzej Leśniewski, dyrektor Biblioteki Politechniki Wrocławskiej.

Dodaje, że zasoby każdej instytucji włączonej do systemu będą współkatalogowane z Biblioteką Narodową. Oznacza to, że będą widoczne z poziomu wspólnego katalogu Biblioteki Narodowej oraz innych polskich bibliotek, należących do Ogólnokrajowej Sieci Bibliotecznej. Wszystkie koszty związane z podłączeniem i utrzymaniem systemu poniesie Biblioteka Narodowa. Jego wdrożenie zaplanowano na przełomie 2022 i 2023 roku.

Wśród instytucji, które używają na co dzień systemu ALMA znajdują się m.in. University of Cambridge, Harvard University, Boston College czy Princeton University Library, a w Polsce – Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska w Krakowie.

MK, źródło: PWr

 

Dyskusja (2 komentarze)
  • ~Zbigniew 28.07.2022 11:14

    "System ALMA to nowoczesny, darmowy program działający w chmurze ..." To jest całkowicie błędna informacja. Wdrożenie ma być darmowe ponieważ finansuje państwo. System jest całkowicie komercyjny i płatny, prawdopodobnie najdroższy z dotychczas stosowanych w polskich bibliotekach. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, nie wszystko wygląda tak pięknie. Proszę przykładowo przetestować sobie wyszukiwanie dzieł Szekspira w katalogu Biblioteki Narodowej.

    • ~Nm 08.05.2023 22:52

      Romeo i Julia