Aktualności
Życie akademickie
04 Września
Opublikowano: 2017-09-04

Silnik rakietowy na paliwo ciekłe powstał w AGH

Pomyślny przebieg miał pełny test pierwszego w Polsce pełnowymiarowego silnika rakietowego na ciekły materiał pędny, zdolnego do samodzielnej pracy na pokładzie rakiety. Twórcy konstrukcji, którymi są studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, nazwali swój wynalazek Zawisza.

Pierwsza faza prac nad nim miała miejsce na początku 2016 r. w kole naukowym AGH Space Systems, gdzie rozpoczęto prace nad projektem silnika na paliwo ciekłe, interesującego z punktu widzenia branży kosmicznej z uwagi na osiągi i skalowalność.

Stworzony przez polskich studentów silnik wytwarza 100 kG siły ciągu, używając alkoholu jako paliwa i korzystając z chłodzenie ablacyjnego. Nowością, nieobecną w żadnych innych powstałych na świecie tego typu prototypowych rozwiązaniach, jest zastosowanie podtlenku azotu w charakterze utleniacza.

W nowym roku akademickim studenci AGH planują zbudowanie pierwszej w Polsce rakiety na paliwo ciekłe, a także zakładają udział w rywalizacji o studenckie mistrzostwo świata w inżynierii rakietowej. Krakowski team nosi się z zamiarem wystartowania we wspieranym przez wiodące firmy kosmiczne konkursie technologii rakietowych Spaceport America Cup, który odbędzie się w USA w czerwcu 2018 r. Do tej pory udało się polskiemu zespołowi zaprezentować poszczególne etapy i postępy prac m.in. na konferencji naukowej EUCASS w Mediolanie, a także na terenie ośrodka badawczego CERN w Genewie.

az

(źródło: agh.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)