Studenci z Politechniki Łódzkiej będą reprezentować Polskę w światowym finale programu Red Bull Basement. Ich projekt bionicznej protezy dłoni znalazł się wśród ponad czterdziestu pomysłów z całego świata zakwalifikowanych do tego etapu.
Finalistów programu Red Bull Basement jury wybrało spośród ponad 4 tysięcy zgłoszeń z całego świata. Do decydującego etapu, który odbędzie się prawdopodobnie pod koniec marca w Stambule, zakwalifikowano 44 studentów. Wśród nich, jako jedyni z Polski, znaleźli się Ivan Iziumov i Kacper Kopycki, reprezentujący Politechnikę Łódzką. Ich projekt – Simple Bionics – to bioniczna proteza dłoni wykonana przy użyciu druku 3D.
Nasze rozwiązanie ma charakter rewolucyjny, choć są już w sprzedaży protezy bioniczne, czyli takie, w których ruch palców sterowany jest sygnałami z napinanych mięśni. My wykonamy części konstrukcyjne bionicznej protezy dłoni przy użyciu druku 3D, co znacznie zmniejszy jej koszt – będzie ponad 20 razy tańsza od tych dostępnych obecnie. Pracę protezy optymalizujemy, wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego, tak aby dokładnie odtworzyć ruch poszczególnych palców ludzkiej dłoni. Urządzenie badawcze zbierającego dane wejściowe do sieci neuronowej musi być dobrze dopasowane, aby precyzyjnie zbadać zależności położenia kątowego poszczególnych członów palca od wartości i specyfiki sygnału EMG. Niezbędne do tego skany ręki wykonują dla nas koledzy z Koła Naukowego Odlewnictwa i Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych na Wydziale Mechanicznym PŁ – wyjaśnia Kacper Kopycki.
Współautor rozwiązania, Ivan Iziumov, jest programistą specjalizującym się w tworzeniu i uczeniu sieci neuronowych. Jego zainteresowanie protezami kończyn zaczęło się już w liceum, w klasie biologiczno-chemicznej.
Do stworzenia protezy zainspirowała mnie przed laty gra komputerowa Deus EX. Zafascynowała mnie wizja integracji technologii z ciałem człowieka, dlatego zacząłem zgłębiać wiedzę na ten temat. Chciałbym w przyszłości tworzyć różnego rodzaju protezy czy implanty, jak najlepiej wspierające osoby, którym są one niezbędne do normalnego życia.
Kacper Kopycki wspomaga Ivana w zagadnieniach z obszaru mechatroniki, elektroniki i napędów elektrycznych. Jego pasją jest z kolei filmowanie i fotografowanie, więc dodatkowo zajmuje się promocją projektu, realizując materiały multimedialne. Obaj studiują na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Należą też do SKN Iron Warriors, słynącego z budowy bolidu pokonującego setki kilometrów na kropelce paliwa.
źródło: PŁ