Aktualności
Życie akademickie
12 Stycznia
Źródło: Politechnika Świętokrzyska
Opublikowano: 2023-01-12

Skomercjalizują największą mikrosieć energetyczną w Polsce

Politechnika Świętokrzyska oraz Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, zawarły współpracę, dzięki której możliwa będzie komercjalizacja prac badawczych realizowanych w ramach największej mikrosieci elektroenergetycznej w Polsce.

Porozumienie zostało podpisane przez prof. dr hab. inż. Zbigniewa Korubę – rektora Politechniki Świętokrzyskiej oraz Jacka Łukaszewskiego – prezesa Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej. Mikrosieć na Politechnice Świętokrzyskiej powstała w oparciu o rozwiązania tej właśnie firmy. Uczelnia będzie teraz mogła doprowadzić do komercjalizacji prac badawczych oraz promocji innowacyjnych rozwiązań energetycznych w obszarze mikrosieci. Chodzi o działania, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego przedsiębiorstw oraz maksymalizację efektywności wykorzystania taniej energii pochodzącej z
odnawialnych źródeł.

Współpraca z Politechniką Świętokrzyską to doskonały przykład efektywnego współdziałania nastyku nauki i biznesu, a jednocześnie inicjatywa, która przyczynia się do promocji pozytywnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju opartego na inteligentnie zarządzanych odnawialnych źródłach energii. Cieszy mnie, że dbałość o ekologię w tak płynny sposób łączy się z rozwojem technologicznym, a beneficjentami tego rozwoju staniemy się jako społeczeństwo my wszyscy – mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej.

Wybudowana i uruchomiona mikrosieć elektroenergetyczna Politechniki jest idealnym miejscem do modelowania rozwiązań odpowiadających na konkretne zapotrzebowanie największych przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych.

Naszym celem jest, aby opracowane na naszej uczelni rozwiązania mogły zostać wdrożone na szeroką
skalę – czy w biznesie, czy w przestrzeni publicznej. Cieszymy się, że z dostępności technologii będą
też mogli korzystać nasi studenci i pracownicy naukowi, w praktyczny sposób rozwijając swoje kompetencje poprzez wykorzystanie rozległego know-how tak istotnej marki na rynku – wskazuje prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Dodatkowym benefitem współpracy jest jej wymiar edukacyjny. Studenci i pracownicy naukowi uczelni będą mogli uczestniczyć w badaniach z zakresu działania i rozwoju mikrosieci elektroenergetycznych. Badania prowadzone będą w Laboratorium Przemysłowego Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii działającym w ramach Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego (CENWIS).

Mikrosieci elektroenergetyczne w naszym kraju to wciąż nowość, która dopiero się rozwija. Będziemy pracować na rzecz urynkowienia tych rozwiązań. Naszym zadaniem jest wspieranie koncepcji budowania mikrosieci, otwieranie drzwi do tych rozwiązań. Są to wdrożenia, które integrują zarówno odbiory energii, jak i różnego rodzaju źródła. Fotowoltaika czy energia pochodząca z wiatru to źródła z natury bardzo niestabilne, dlatego w ramach mikrosieci integrujemy z nimi elementy bardziej pewne, takie jak generatory czy magazyny energii – tłumaczy mgr inż. Artur Pawelec, członek zespołu Laboratorium Przemysłowego Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii Politechniki Świętokrzyskiej.

Mikrosieci elektroenergetyczne umożliwiają integrację rozproszonych, odnawialnych źródeł energii oraz ułatwiają utrzymywanie stabilności i wydajności sieci. Z kolei oferowana przez Schneider Electric platforma EcoStruxure Microgrid Advisor umożliwia dynamiczne kontrolowanie źródeł i odbiorników energii w pełni zdigitalizowany sposób. Oprogramowanie łączy rozproszone zasoby energetyczne (DER) oraz automatycznie programuje i optymalizuje je pod kątem tego, kiedy i jak zużywać, produkować i magazynować energię. Interfejs w czasie rzeczywistym pokazuje na bieżąco oszczędności, zyski oraz przesyła informacje dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla.

MK, źródło: PŚk

Dyskusja (0 komentarzy)