Aktualności
Życie akademickie
04 Października
Opublikowano: 2017-10-04

Śląski Festiwal Nauki Katowice 2017

To już druga edycja największego w regionie tego typu wydarzenia naukowego, organizowanego przez śląskie uczelnie (Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską, Śląski Uniwersytet Medyczny i Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach) oraz Miasto Katowice.

Celem Festiwalu jest pokazanie, że nauka może być interesująca, fascynująca i inspirująca. Naukowcy, studenci oraz popularyzatorzy nauki dzielą się swoją wiedzą, opowiadają o badaniach, prezentują wynalazki, przeprowadzają ciekawe doświadczenia. Atrakcje zapewnione dla osób w każdym wieku – od najmłodszych po najstarszych.

Podczas pierwszej edycji dla ponad 9 tys. gości Festiwalu przygotowano ponad 150 stanowisk pokazowych, 126 wykładów i 80 warsztatów. Łącznie uczestnicy mieli do odkrycia 8134 metry kwadratowe powierzchni zapełnionej nauką, 13 stref tematycznych, 6 obszarów wiedzy. W tym roku w programie znajdą się także liczne pokazy, doświadczenia, wystawy, prezentacje i wykłady z 6 obszarów nauk: humanistyczno-społecznych, przyrodniczych, ścisłych, medycznych, nauki o kulturze i fizycznej oraz ze sztuki. W edycji 2017 zaplanowano także atrakcje dodatkowe: Sonda 2 (TVP 1), strefa rozrywki/e-sportu, strefa dziecka, OFF Science – przegląd wynalazków garażowych, strefa centr nauki, teatr naukowy, bicie rekordu Guinessa. Wśród gości specjalnych znani i lubiani naukowcy oraz popularyzatorzy nauki: prof. Philip Zimbardo, Filip Springer, dr Tomasz Rożek i dr Wiktor Niedzicki.

Edycja 2016

Uczestnicy Festiwalu mieli możliwość między innymi: złożyć drukarkę 3D, wziąć udział w warsztatach szyfrowania, zbudować rakietę z butelek, podłączyć do generatora Van de Graaffa i naładować się do takiego napięcia, aby eksperyment zjeżył włosy na głowie, dowiedzieć się, dlaczego nie można być wiecznie młodym i czy komputer może przewidzieć przyszłość, a także w jaki sposób przygotowuje się prognozę pogody oraz dlaczego pokrzywa parzy. Chemicy sprawili, że coś zmieniło kolor, coś błysnęło, coś zniknęło, a coś się pojawiło. Astrofizycy opowiadali, jak powstają fale grawitacyjne oraz jakie są szanse, że ludzkość kiedyś skolonizuje inne ciała niebieskie. Dzięki biologom uczestnicy mieli możliwość samodzielnego wykonania preparatu oraz przeprowadzenia obserwacji mikroskopowych. W programie Festiwalu znalazły się także pokazy hologramów, programowania robotów z kloców LEGO, lotów dronów, jak również stoisko pokazowe, przy którym można było poznać tradycyjne sposoby wyrobu piwa. W strefie nauk medycznych można było dowiedzieć się, co zrobić, aby zmniejszyć u siebie prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, na czym polega profilaktyka chorób nowotworowych, jaki jest wpływ muzyki na stan psychiczny, a także przyjrzeć się robotom medycznym.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło znanych i lubianych popularyzatorów nauki. Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016 odwiedził dr Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy, fizyk, popularyzator nauki, który poprowadził spotkanie „Sonda+”. Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedził również Wiktor Niedzicki – popularyzator nauki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny. Ze specjalnymi mobilnymi pokazami przyjechali popularyzatorzy z Centrum Nauki Kopernik, jednej z największych tego typu placówek w Europie. Pojawili się także rycerze z Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców. Było mobilne laboratorium w postaci 18-metrowego autobusu wyposażonego w stanowiska eksperymentalne. W ramach pokazów Planeta Energi uczestnicy mieli okazję samodzielnie przekonać się, czym naprawdę jest elektryczność i jak powstaje. W strefie rozrywki na odwiedzających czekały symulatory jazdy i latania oraz laserowa bomba.

Z myślą o najmłodszych przygotowano ciekawe zabawy, miniwarsztaty, gry, malowanie twarzy i czytanie bajek, a nawet stworzono możliwość jazdy poduszkowcem napędzanym starym odkurzaczem. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się supergluty. Młodzi adepci nauki mogli również zajrzeć do pracowni kryminalistycznej i zobaczyć, jak wygląda wariograf oraz jak pobiera się odciski palców.

Pierwsza edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice zakończyła się ogromnym sukcesem. Organizatorzy liczą, że w tegorocznej imprezie weźmie udział jeszcze więcej gości spragnionych poszerzania swojej wiedzy i zgłębiania tajemnic nauki.

Dyskusja (0 komentarzy)