Aktualności
Życie akademickie
21 Lipca
Źródło: www.slaskifestiwalnauki.pl
Opublikowano: 2023-07-21

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE dołączył do sieci Ecsite

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE został członkiem Ecsite – Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki. Zrzesza ona 332 organizacje działające na rzecz nauki i jej popularyzacji.

The European Network of Science Centres and Museums powstała w 1989 roku. Łączy specjalistów w dziedzinie komunikacji naukowej. Misją stowarzyszenia jest promocja lepszego rozumienia roli nauki i techniki w społeczeństwie oraz wspieranie nieformalnej edukacji. Wśród 332 członków sieci jest 197 centrów i muzeów nauki, 22 muzea historii naturalnej, 29 jednostek badawczych, 33 firmy prywatne, 8 festiwali naukowych, 9 profesjonalnych konsorcjów i 34 inne organizacje.

Do grona tego dołączył właśnie Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. To jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie, organizowane przez uczelnie z województwa śląskiego. Liderem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach. Do tej pory odbyło się sześć edycji. Ostatnią, która miała miejsce w grudniu 2022 roku, doceniono Nagrodą Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”. Wzięło w niej udział 55 tys. osób, z czego 48 tys. „na żywo”. Trzy dni wypełnione były pokazami naukowymi, warsztatami, wystawami artystycznymi oraz spotkaniami i debatami. W 325 wykładach wystąpiło ponad 500 prelegentów, a ponad 2 tys. wystawców przybliżało naukę na stanowiskach pokazowych. Gala otwarcia miała miejsce w Planetarium – Śląskim Parku Nauk w Chorzowie. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zlokalizowano sześć stref wiedzy (poświęconych przyrodzie, technice, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu, naukom humanistyczno-społecznym oraz sztuce). Przygotowano także Strefę węgla – została zaprojektowana tak, by jak najlepiej pokazać złożoność i wieloaspektowość kwestii węgla. Nowością była Strefa EXPO, w której znalazły się wykłady, pokazy naukowe i stanowiska przygotowane przez przedstawicieli różnych festiwali nauki z całej Polski, reprezentantów European Rover Challenge (jednych z najważniejszych na świecie zawodów łazików marsjańskich) oraz włoskich gości z Trieste Next – Festival of Scientific Research.

Sukces dotychczasowych odsłon miał ogromne znaczenie w przyznaniu stolicy Górnego Śląska prestiżowego tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Najbliższą edycję zaplanowano na 9–11 grudnia 2023 roku. Festiwal jest także członkiem sieci European Science Engagement Association (EUSEA).

Oprócz ŚFN KATOWICE do Ecsite należą m.in. Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Hevelianum w Gdańsku, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Morskie Centrum  Nauki im. profesora Jerzego Stelmacha.

MK, źródło: ŚFN

Dyskusja (0 komentarzy)