Aktualności
Życie akademickie
20 Października
Źródło: Instytut Socjologii UJ
Opublikowano: 2021-10-20

Socjolożka z UJ wiceprezydentem ESA

Dr hab. Kaja Gadowska, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez kolejne dwa lata będzie piastować funkcję wiceprezydenta Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego. Na czele organizacji stanie prof. Lígia Ferro z Uniwersytetu w Porto.

Pomysł stworzenia The European Sociological Association (ESA) narodził się w 1987 roku. Po formalnym założeniu siedem lat później zostało ono oficjalnie zeprezentowane europejskim socjologom na konferencji w Budapeszcie. Od 2001 roku ESA jest zarejestrowane jako organizacja non-profit działająca w ramach francuskiego prawa. Obecnie liczy ponad 2900 członków. Towarzystwo wspiera przedsięwzięcia naukowe i dydaktyczne. Stanowi też platformę wymiany doświadczeń pomiędzy socjologami oraz badaczami z innych dziedzin wiedzy.

Podczas posiedzenia Executive Committee ESA dokonano wyboru nowych władz na kadencję 2021–2023. Reelekcję na stanowisko wiceprezydenta uzyskała dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ. W Zarządzie organizacji zasiada od 2019 r. Powierzono jej również funkcję przewodniczącej Policy Committee na kolejną kadencję.

Dr hab. Kaja Gadowska kieruje Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główną dziedzinę jej zainteresowań badawczych stanowi problematyka dysfunkcji sfery publicznej, w tym wpływu zjawiska klientelizmu i korupcji na proces transformacji polityczno-gospodarczej Polski po 1989 roku oraz relacji między sferami polityki i administracji. Istotny nurt jej działalności naukowo-badawczej dotyczy też restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

Jest autorką i współautorką licznych prac naukowych z zakresu systemowych przemian społecznych, politycznych i gospodarczych publikowanych w kraju i za granicą. Członkini Collaborative Research Network on Law and Society in Central and Eastern Europe, Balkans, Russia and Eurasia. Profesor wizytujący w ramach programów wymiany bilateralnej oraz Erasmus+ na Uniwersytecie w Tel Awiwie, Uniwersytecie w Heidelbergu, Uniwersytecie Karola w Pradze, Uniwersytecie Tamkang w Nowym Tajpej, Uniwersytecie Międzynarodowym w Rabacie, Uniwersytecie Jordańskim w Ammanie, Petersburskim Uniwersytecie Państwowym oraz IKIU w Qazvin.

Łukasz Wspaniały, źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)