Dr hab. Joanna Wawrzyniak z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego została wybrana na stanowisko prezydenta Memory Studies Association. Pokieruje stowarzyszeniem w latach 2024–2025.
Memory Studies Association zostało powołane w 2016 roku. To międzynarodowe, profesjonalne stowarzyszenie skupiające naukowców podejmujących tematykę studiów nad pamięcią (memory studies), a także osoby działające w muzeach, instytucjach pamięci, archiwach, zajmujące się sztuką i innymi dziedzinami związanymi z pamięcią. MSA aspiruje do roli najważniejszego forum dla dziedziny pamięci.
Kilka dni temu dokonano wyboru nowych władz stowarzyszenia na kadencję 2024/2025. Stanowisko prezydenta po prof. Wulfie Kansteinerze z Uniwersytetu w Aarhus obejmie dr hab. Joanna Wawrzyniak, socjolożka i historyczka z Katedry Socjologii Ekonomicznej i Spraw Publicznych Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną. Z Wydziałem Socjologii (wcześniej Instytutem Socjologii, którego była wicedyrektorką) związana jest od 2008 roku. Wykładała także w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji.
W orbicie jej zainteresowań naukowych znajduje się pamięć zbiorowa i biograficzna, socjologia historyczna, socjologia i antropologia ekonomiczna. Obecnie prowadzi badania pamięci o socjalizmie, neoliberalnej transformacji i deindustrializacji w Polsce. Zajmuje się także dziedzictwem kulturowym i procesami pamięci w Europie Wschodniej, Zachodniej oraz Azji Wschodniej i Południowej.
Jest autorką książek i artykułów o historii społecznej i pamięci zbiorowej polskiego społeczeństwa w perspektywie porównawczej. Książka Cięcia. Mówiona historia transformacji, której była współautorką (wraz z Aleksandrą Leyk) zdobyła nagrodę tygodnika „Polityka” dla najlepszej książki historycznej 2020 roku.
MK