Aktualności
Życie akademickie
15 Czerwca
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2023-06-15

Sonda studentów z Politechniki Wrocławskiej wygrała konkurs w USA

Członkowie koła naukowego PWr Aerospace z Politechniki Wrocławskiej wygrali międzynarodowe zawody sond kosmicznych CanSat Competition United States 2023! Pokonali 40 studenckich zespołów z całego świata!

Konkurs organizuje Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne wraz z NASA, Lockheed Martin oraz firmą Siemens. Reprezentanci koła naukowego PWr Aerospace wzięli w nim udział po raz czwarty. W poprzedniej edycji zajęli nawet drugie miejsce. W tym roku do rywalizacji stanęło 40 studenckich zespołów z całego świata, przed którymi postawiono jedno wyzwanie – zbudowanie sondy kosmicznej. Przez kilka miesięcy studenci Politechniki Wrocławskiej projektowali, budowali oraz programowali swoją sondę, bezproblemowo przechodząc przez kolejne etapy konkursu, czyli konkurencje Primary Desing Reviev oraz Critical Design Reviev.

Wymiary naszej sondy zbliżone są do zwykłej puszki, czyli 35 cm wysokości i 15 cm szerokości – opisuje Tymoteusz Puślecki z PWr Aerospace. – Całość waży ponad 500 g.

Jeszcze przed finałową częścią zawodów, którą przeprowadzono w Blacksburg w Wirginii, zapowiadało się na świetny wynik ekipy z PWr. W klasyfikacji generalnej studenci z Wrocławia zajmowali drugie miejsce. W Stanach Zjednoczonych zbudowane przez poszczególne zespoły sondy miały w kontrolowanych warunkach przeprowadzić symulację misji kosmicznej. Wyrzucane ze spadochronem z wysokości 750 metrów sondy miały za zadanie m.in. rozłożyć w trakcie lotu osłonę termiczną, a po wylądowaniu podnieść maszt z flagą na wysokość 50 cm. Zespoły były także oceniane w testach przeprowadzanych przed wystrzeleniem sond oraz w czasie finałowej prezentacji, w której pokazują zebrane przez sondę dane środowiskowe. Osobne punkty studenci zdobywają też za dokumentację techniczną i prezentację. Suma zdobytych punktów składa się na ostateczny wynik zespołu.

Najlepiej ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie studenci i studentki PWr, którzy z wynikiem 92,20% i dużą przewagą nad drugim w tabeli zespołem z Indonezji, zajęli pierwsze miejsce!

Koło naukowe Wr Aerospace działa na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Od 2016 r. jego członkowie angażują się w misje stratosferyczne oraz budują rakiety i sondy CanSat na międzynarodowe konkursy. Do tego organizują warsztaty i prelekcje dla wszystkich zainteresowanych inżynierią kosmiczną.

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)