Aktualności
Życie akademickie
18 Marca
Opublikowano: 2019-03-18

SOWA wesprze studentów i doktorantów UJ

18 marca swoją działalność rozpoczęła SOWA – Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji. Jego zadaniem jest pomoc studentom i doktorantom znajdującym się w kryzysach psychicznych, a także wsparcie ich w adaptacji oraz promocja zdrowego stylu życia.

Inicjatywa powstała w wyniku współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego ze Szpitalem Uniwersyteckim. Stanowi odpowiedź na wyniki badań, które wskazują wzrost występowania depresji, załamań czy nawet prób samobójczych wśród młodzieży i młodych dorosłych. Skierowana jest do studentów studiów stacjonarnych, zaocznych oraz studiów doktorskich UJ. Władze uczelni już od pewnego czasu zauważyły coraz większą liczbę przypadków, w których studenci wymagają wsparcia i pomocy psychologicznej, zarówno w sytuacjach związanych z funkcjonowaniem w systemie kształcenia, jak i w życiu prywatnym.

– Zastanawialiśmy się jak odpowiedzieć na takie zapotrzebowanie i jaka formuła byłaby najodpowiedniejsza. Zdecydowaliśmy, że ośrodek, do którego będzie można przyjść bez żadnego skierowania i bez rejestracji, a pomoc ekspertów będzie można uzyskać codziennie, przez 24 godziny na dobę, w najlepszy sposób zabezpieczy potrzebę wsparcia psychologicznego naszych studentów – mówi kanclerz UJ Monika Harpula.

– Jesteśmy dumni, że możemy brać udział w tym przedsięwzięciu. Czujemy się związani z naszą Alma Mater i mamy nadzieję, że działalność ośrodka zabezpieczy potrzeby studentów w zakresie pomocy psychologicznej – deklaruje Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jak tłumaczy dr hab. Maciej Pilecki, kierownik O/K Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, idea SOWY polega na tym, że jest to miejsce, w którym nie tylko czeka się na zgłoszenia od osób zainteresowanych.

– Sami też aktywnie wyszukujemy studentów i doktorantów potrzebujących pomocy lub doświadczających problemów emocjonalnych. Pragniemy też szerzyć wśród nich wiedzę na temat zdrowego stylu życia oraz edukację prozdrowotną.

W ośrodku działa kilka grup wsparcia, m.in. „Nie jesteś sam” – dla osób mierzących się z żałobą, ofiar traumy czy zmagających się z chorobą; „Wzmacnianie zasobów” – pomagająca wypracować strategię radzenia sobie w sytuacjach trudnych, czy „Culture-shock” – dla obcokrajowców. Swoje miejsce znajdą w nich również młode mamy i ojcowie, studenci, którzy przeprowadzili się na studia z innych miast i źle znoszą zmianę otoczenia czy osoby mierzące się ze stresem mniejszościowym.

SOWA to przede wszystkim doświadczeni psycholodzy, psychoterapeuci i interwenci kryzysowi. Oferują swoją pomoc podczas spotkań, prowadzonych w paradygmacie interwencji kryzysowej. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, mogą również zorganizować dalszą opiekę. Ponadto w każdy ostatni czwartek miesiąca, o godzinie 18:00, odbywają się w ośrodku wykłady dotyczące wybranego zagadnienia dotyczącego promocji zdrowia psychicznego.

Ośrodek mieści się przy ul. Kopernika 27. Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.uj.edu.pl/sowa.

Mariusz Kopiejka

Dyskusja (0 komentarzy)