Aktualności
Życie akademickie
10 Marca
Źródło: WUM
Opublikowano: 2023-03-10

Specjaliści z WUM stworzą w Ukrainie centrum szkoleniowe ratownictwa medycznego

Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podpisały w Iwano-Frankiwsku porozumienie o współpracy dotyczące wsparcia w zakresie szkoleń z medycyny pola walki. Umowa zakłada utworzenie ośrodka szkoleniowego medycyny ratunkowej w Ukrainie.

Prof. Zbigniew Gaciong – rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Robert Gałązkowski – kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, pojechali do Iwano-Frankiwska, by przekazać m.in. trenażery do nauki tamowania krwotoków oraz inny sprzęt, który zostanie wykorzystany do szkolenia lekarzy i felczerów. Ci z kolei będą udzielać pomocy poszkodowanym podczas działań wojennych.

Umowa, którą podpisali na miejscu, zakłada stworzenie ośrodka szkoleniowego w Klinicznym Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku. W ramach porozumienia możliwa będzie współpraca w zakresie szkolenia kadr z medycyny pola walki, a także wsparcie sprzętowe. Ze strony ukraińskiej podpisy na dokumencie złożyli: Myron Mateiko – dyrektor Klinicznego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku i prof. Mykola Rożko – rektor Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankiwsku.

Podpisanie porozumienia to ciąg dalszy naszej współpracy, która trwa już od roku – wyjaśnia prof. Zbigniew Gaciong. – Zorganizowaliśmy w Ukrainie cykl szkoleń z zaawansowanych technik ratowania życia, w tym medycyny pola walki. Nasi instruktorzy posiadają certyfikaty NATO. Wspomagamy Ukraińców wiedzą i doświadczeniem – zapewnia rektor WUM.

Delegacja z WUM zawiozła na Ukrainę sprzęt o wartości ponad 200 tys. zł. Przekazano także apteczki i sprzęt do wykorzystania od zaraz przez ukraińskich ratowników. Dodatkowo dostarczono transport leków dla szpitala obwodowego w Iwano-Frankiwsku.

MK, źródło: WUM

Dyskusja (0 komentarzy)