Aktualności
Opublikowano: 2017-04-19

Śpiewnik Nahornego – koncert z cyklu „Made in #jazzUMCS”

Legenda polskiego jazzu, Włodzimierz Nahorny, wystąpi ze studentami UMCS. Niezwykły koncert odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 19:00 w ACK UMCS „Chatka Żaka”” (ul. Radziszewskiego 16, Lublin).

Najlepsi wokaliści studiujący na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS zaśpiewają piosenki Włodzimierza Nahornego. W programie znajdzie się dwanaście piosenek Mistrza do tekstów Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego. Posłuchamy takich utworów jak: Jej portret, Księżyc nad Kościeliskiem i Czas rozpalić piec. Jest to muzyka na wskroś oryginalna, niemająca sobie równej.

Włodzimierz Nahorny – pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej – jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64, II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966, I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967 (którą odebrał z rąk Duke’a Ellingtona), I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 roku.

Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej polskiej piosenki Jej portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutem w okresie ich największej popularności. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów, jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji. Jego muzyka to poezja i refleksja. Wśród polskich jazzmanów twórca najbardziej słowiański i romantyczny. Przez krytyków nazwany Chopinem jazzu.

Instrumentaliści koncertu: Włodzimierz Nahorny – fortepian, Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja.

Wokaliści: Paulina Głuszek, Katarzyna Motyka, Aleksandra Rudzińska, Martyna Sabak, Magdalena Sałamacha, Monika Szymczyk, Denys Hurin, Bartłomiej Kawałek, Tomasz Wiśniewski.
Wstęp na koncert jest wolny.

Aneta Adamska

Dyskusja (0 komentarzy)