Aktualności
Życie akademickie
14 Października
Opublikowano: 2022-10-14

Spotkania biblioterapeutyczne w BUW

W środę, 19 października, rusza autorski cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki. PRE/TEKSTY dotyczyć będą ważnych dla środowiska akademickiego zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym oraz szeroko rozumianym obszarem uzależnień i wykluczenia społecznego.

Inicjatywa adresowana jest do studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego, ale jednocześnie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania będą się odbywać przez cały rok akademicki raz w miesiącu w gmachu BUW przy ul. Dobrej 56/66.

Nazywamy te spotkania biblioterapeutycznymi, ponieważ będziemy rozmawiać o ważnych tematach, takich jak depresja, neuroróżnorodność, uzależnienia (alkohol, narkotyki, seks, media), zaburzenia odżywiania, transpłciowość – za pomocą literatury. W spotkaniach wezmą udział autorki i autorzy książek oraz badaczki i eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. z dziedziny socjologii, psychologii, w tym psychoterapii, biblioterapii – zachęcają organizatorzy.

Pierwsze ze spotkań: „O biblioterapii i dlaczego nie wszystko będzie dobrze” już w najbliższą środę, 19 października o godz. 18:00. Punktem wyjścia będzie książka dziennikarki Justyny Sucheckiej „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”. Oprócz autorki udział wezmą: dr hab. Agnieszka Chamera-Nowak (adiunkt w Katedrze Książki i Historii Mediów na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego), dr Anna Cybulko (Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, od 2011 r. ombudsman UW), dr Dorota Parnowska (Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Warszawskiego).

Spotkanie odbędzie się w w gmachu BUW, w sali widowiskowej na poziomie -1. Będzie nagrywane i dostępne na kanale YouTube BUW. Kolejne PRE/TEKSTY zaplanowano w terminach:

  • 21 listopada – gość: Dorota Kotas, autorka książki „Cukry”
  • 19 grudnia – gość: Jakub Zając, autor książki „Halt. Zapiski z domu trzeźwienia”.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy), Patronat medialny sprawuje „Forum Akademickie”.

MK

PRETEKSTY plakat 1

Dyskusja (0 komentarzy)