Aktualności
Życie akademickie
20 Kwietnia
Opublikowano: 2022-04-20

Spotkanie Klubu „Filozofuj!” w Krakowie

Kolejne spotkania dyskusyjne w ramach Klubów „Filozofuj!” organizuje Fundacja Academicon. Najbliższe – 10 maja w Krakowie – będzie poświęcone filozoficznym aspektom nadziei.

Czym jest nadzieja – postawą, uczuciem, a może cnotą? Czym różni się od wiary? Czy można zrównać postawę nadziei z postawą optymizmu? Czym jest nadzieja w sensie ścisłym? Jak się ma do transcendencji? Odpowiedzi na te pytania będą szukać w najbliższym Klubie „Filozofuj!” w Krakowie dr hab. Jacek Jaśtal z Politechniki Krakowskiej, specjalista od metaetyki oraz historii etyki i moralności (w szczególności starożytnej), socjologii moralności i współczesnych zmian społecznych związanych z rozwojem technologii informatycznych; a także dr hab. Piotr Bartula z Zakładu Filozofii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmujący się polską i zachodnią filozofią polityki, twórca tzw. testamentowej teorii sprawiedliwości. Spotkanie przebiegnie pod hasłem: „W poszukiwaniu istoty nadziei”.

Temat spotkania – nadzieja – w czasach wojny, katastrofy klimatycznej, pandemii i innych kryzysów XXI wieku, jest motorem motywującym społeczeństwo do podejmowania potrzebnych działań. Nadzieja pomaga przetrwać, inspiruje do szukania rozwiązań i pomaga ludziom znaleźć szczęście. Filozoficzny namysł nad nadzieją umożliwia nie tylko lepsze zrozumienie tego stanu, lecz również pomaga w jego odnalezieniu – zachęcają organizatorzy.

Spotkanie zostanie podzielone na dwie części: najpierw odbędzie się dyskusja zaproszonych ekspertów, a następnie głos zostanie oddany publiczności. Wydarzenie zaplanowano na wtorek 10 maja o 18:30 w kawiarni „De Revolutionibus. Books & Café” na ul. Brackiej 14 w Krakowie. Spotkanie poprowadzi Zuzanna Szutta. Więcej szczegółów na stronie internetowej www.filozofuj.eu.

Kolejne spotkania w ramach Klubów „Filozofuj!” odbędą się w Gdańsku (16 maja w „Cafe Oficyna”) i Lublinie (18 maja w „Nie wylej”).

Fundacja Academicon to organizacja non profit, która prowadzi działania na rzecz nauki (w tym jej popularyzacji, upowszechniania i promocji) oraz inicjatywy na rzecz kształcenia cnót obywatelskich, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, tolerancji oraz wzmacniania demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego. Od 2015 r. wydaje dwumiesięcznik popularnofilozoficzny „Filozofuj!”, doceniony dwa lata temu w konkursie Popularyzator Nauki w kategorii Media. Jedną z inicjatyw pisma są spotkania Klubów „Filozofuj!” – organizowane od 2016 roku otwarte debaty specjalistów z dziedziny filozofii. Dotychczas odbyło się 46 takich spotkań (Gdańsk, Lublin, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Olsztyn, Opole, Bydgoszcz, Wrocław, Warszawa, Toruń i Katowice).

MK

baner nadzieja krakow 3

 

Dyskusja (0 komentarzy)