Aktualności
Życie akademickie
11 Września
Opublikowano: 2019-09-11

Startuje Lubelski Festiwal Nauki

W sobotę, 14 września, rozpoczyna się 16. Lubelski Festiwal Nauki. Jak co roku program wypełniony jest warsztatami, wykładami, pokazami, dyskusjami. Do wyboru jest 1400 prezentacji. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Nauka – Technika – Innowacje”, a jego głównym organizatorem jest Politechnika Lubelska.

Oficjalne rozpoczęcie imprezy nastąpi 14 września o godz. 19:00 w Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Podczas uroczystości będzie można zobaczyć spektakl „Gra z czasem” w reżyserii Anny Żak, choreograf Grupy Tańca Współczesnego PL. Na scenie wystąpią tancerze Formacji Tańca Towarzyskiego GAMZA, Zespołu Pieśni i Tańca oraz Grupy Tańca Współczesnego PL.

W niedzielę w godz. 10:00–16:00 na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Piknik Naukowy. Swoje stoiska przygotują wszystkie organizujące go uczelnie oraz środowiska pozauczelnianie. Nie zabraknie licznych zabaw, animacji, gier, konkursów, pokazów i eksperymentów. Na piknikowej scenie zobaczymy m.in. pokaz szermierki historycznej, taneczne show w wykonaniu niepełnosprawnych uczniów ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie z tancerzami Formacji Tańca Towarzyskiego GAMZA, a także występy zespołów artystycznych lubelskich uczelni.

Ponadto w trakcie Pikniku odbędzie się happening edukacyjny dla dzieci i młodzieży z kaligrafii gęsim piórem, pisania przy użyciu maszyn do pisania oraz malowania sznurkiem. Zaplanowano także plener malarsko-rysunkowy oraz warsztaty z projektowania funkcjonalnego mieszkania. Dzięki klockom-puzzlom każdy będzie mógł sprawdzić się w roli architekta. Spotkanie z Człowiekiem-Zagadką będzie okazją do zmierzenia się z zagadkami logicznymi, do rozwiązania których potrzebna jest zarówno wiedza, jak i wyobraźnia.

Nie zabraknie eksperymentów z chemii i fizyki, podczas których uczestnicy zagłębią się w mikroświat oraz poznają tajniki sztuczek iluzjonistycznych. Będzie można grać w super gry i programować roboty, zajrzeć w głąb swojego ciała, a także zobaczyć różnice między wirtualną a rozszerzoną rzeczywistością.

W poranku dla zdrowia chętne osoby będą miały możliwość sprawdzenia swojego ciśnienia tętniczego oraz zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Rodzice i dzieci w wieku szkolnym dowiedzą się o zasadach zdrowego stylu życia (odżywianie, aktywność fizyczna) zapobiegających otyłości i chorobie nadciśnieniowej. Będzie można zrobić pomiary: RR krwi, masy ciała, wzrostu, obwodu talii i bioder oraz analizy składu ciała. Odkryte zostaną tajemnice DNA – dlaczego jesteśmy podobni i czym się różnimy? Eksperci podzielą się wiedzą na temat szczepień ochronnych.

Na fanów motoryzacji czekać będą łazik marsjański Orion i napędzany wodorem Hydros. Natomiast o godz. 12:00 z ul. Grottgera ruszy parada samochodów: zabytkowych, militarnych, terenowych oraz sportowych. Będzie również okazja poznania pszczelej rodziny w ulu oraz skosztowania pysznego miodu.

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym zaprezentowane zostaną zawody zwinnych robotów. Odbędzie się pokaz mobilnego planetarium oraz prezentacja kolekcji meteorytów. Atrakcją będzie obserwacja nieba przez radioteleskop umieszczony na tarasie widokowym.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Program dostępny jest na stronie internetowej: https://www.festiwal.lublin.pl/.

Iwona Czajkowska-Deneka, źródło: PL

Dyskusja (0 komentarzy)