Aktualności
Życie akademickie
08 Lutego
Fot. Julia Agnieszka Szymala
Opublikowano: 2021-02-08

Strefa aktywności UŚ nominowana do Mies van der Rohe Award

Strefa aktywności w chorzowskim kampusie Uniwersytetu Śląskiego została nominowana do nagrody European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award. To jeden z najważniejszych laurów architektonicznych w Europie, zwany również „architektonicznym Oscarem”.

W tegorocznej edycji konkursu na liście projektów nominowanych znalazło się 449 obiektów. W gronie tym polską architekturę reprezentuje 20 realizacji, w tym jedna uczelniana: wielofunkcyjna strefa aktywności, stanowiąca część chorzowskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego.

Wielofunkcyjna strefa aktywności to wspólne przedsięwzięcie uczelni i Urzędu Miasta w Chorzowie. Została zaprojektowana jako miejsce spotkań, w którym różnorodność atrakcji pozwala na spędzanie czasu w interesujący sposób, a jej użytkownikami mogą być osoby z każdej grupy wiekowej. Powierzchnia strefy to 2480 metrów kwadratowych. Koncepcję przestrzenno-architektoniczną przygotowała pracownia SLAS architekci. Na terenie po jednym z wyburzonych budynków garnizonu wojskowego zaplanowano m.in. skwer z boiskiem do gry w piłkę nożną i koszykówkę, urządzenia do ćwiczeń fitness oraz zieleńce. Atrakcyjność strefy podnoszą elementy małej architektury i placu zabaw.

Założeniem projektu było stworzenie wspólnej, pozbawionej barier platformy, gdzie poszczególne funkcje mieszają się ze sobą. Różnorodność atrakcji ma wzmacniać interakcje pomiędzy różnymi grupami użytkowników: studentami, dziećmi, seniorami. Rozwiązanie architektoniczne to wyraz sprzeciwu wobec schematycznie zagrodzonych płotem stref fitness czy placom zabaw z naiwnymi formalnie i kolorystycznie urządzeniami. Wybrano surowe materiały wykończeniowe, takie jak beton, stal czy drewno. Dopełnieniem prostych brył jest duże zróżnicowanie kolorystyczne, fakturowe i zapachowe zaproponowanej zieleni. Zastosowano też rozwiązania sprzyjające walce obszarów miejskich ze skutkami zmian klimatycznych, jak np. specjalne nawierzchnie przepuszczające wodę oraz wysypanie korą.

Nowoczesna przestrzeń została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oficjalne otwarcie odbyło się w czerwcu 2019 roku. Projekt został doceniony w XXI edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego”, w którym zdobył wyróżnienie w kategorii przestrzeń publiczna.

Mies van der Rohe Award przyznawana jest od 1987 roku. Od 2001 jest oficjalną nagrodą Komisji Europejskiej. Nominowanych wskazują niezależni eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektoniczne oraz komitet doradczy nagrody. Ogłoszona niedawno lista to pierwszy etap selekcji. Znalazły się na niej obiekty, które powstały w okresie od października 2018 roku do października 2020 roku. Wyniki drugiego etapu poznamy we wrześniu. Wówczas zestawienie zostanie uzupełnione o obiekty ukończone między listopadem 2020 roku a kwietniem 2021 roku. Zgodnie z harmonogramem ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w kwietniu przyszłego roku.

MK, źródło: UŚ, www.sztuka-architektury.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)