Aktualności
Życie akademickie
27 Czerwca
Źródło: www.us.edu.pl
Opublikowano: 2022-06-27

Strefa nauki na Światowym Forum Miejskim w Katowicach

Katowice są gospodarzem 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum 11 – WUF11). Główną część wydarzeń zaplanowano w Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Spotkania w ramach Forum prowadzone będą także w 11 strefach miejskich zlokalizowanych w centrum Katowic, w tym na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się w niedzielę, 26 czerwca, i potrwa pięć dni. Przedsięwzięcie ma na celu promocję zrównoważonego rozwoju miast i dyskusję nad wyzwaniami, które przed nimi stoją. Jest to okazja do poznania skutecznych rozwiązań w zakresie zrównoważonej urbanizacji oraz podzielenia się ze światem pozytywnymi doświadczeniami i sukcesami transformacji polskich miast. Światowe Forum Miejskie to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat w celu rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. To najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji miast.

Na Wydziale Humanistycznym UŚ (ul. Uniwersytecka 4) utworzono strefę nauki – otwartą i dostępną przestrzeń refleksji, wymiany myśli i debat na temat budowania lepszej przyszłości w miastach. To przestrzeń spotkań przedstawicieli nauki z całego świata, delegatów na WUF, władz samorządowych i mieszkańców miasta. W strefie nauki odbywają się wykłady i prelekcje, uczestnicy mają także okazję wziąć udział w warsztatach oraz pokazach, a także w spotkaniach w ramach przystanków naukowych. Wszystkiemu towarzyszy oprawa dźwiękowa ze sceną nad rzeką Rawą, minikoncerty i występy.

W środę, 29 czerwca, zaplanowano debatę pt. „Innowatorzy społeczni w wielkim mieście”, której celem będzie dyskusja nad znaczeniem innowacji społecznych w mieście. Zagadnienie to wpisuje się w nowe spojrzenie na miasto związane z poszukiwaniem oddolnych inicjatyw i pomysłów mogących poprawić jakość życia w mieście, satysfakcję mieszkańców oraz stan środowiska naturalnego i przyrody w mieście. Niezwykle ważne jest poszukiwanie nowych mechanizmów radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami (klimatycznymi, demograficznymi, społecznymi, gospodarczymi itp.). W dyskusji skonfrontowane zostaną koncepcje naukowe związane z tworzeniem „dobrze nastrojonego miasta” z głosami praktyków – miejskich innowatorów społecznych, dzięki którym miasta i dzielnice stają się lepszymi miejscami do życia.

Podczas debaty „Jak otwarte dane badawcze zasilają rozwój inteligentnych obszarów miejskich i metropolitalnych” (środa 29 czerwca) zostanie podjęty temat udostępniania danych badawczych, które przyczyniają się m.in. do wzrostu gospodarczego i innowacyjności. Panel dotyczący udostępniania i pozyskiwania otwartych danych badawczych oraz ich znaczenia dla rozwoju obszarów miejskich i metropolitalnych poprowadzi Natalia Galica, koordynator ds. otwartego dostępu i data champion Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W programie strefy nauki znajdują się również m.in. warsztaty pt. „Upcycling, czyli miejskie majsterkowanie – o społecznym wymiarze gospodarki cyrkularnej” (środa 29 czerwca). Podczas wydarzenia przedstawione zostanie znaczenie gospodarki cyrkularnej dla współczesnych miast, zaprezentowane zostaną dobre przykłady działań, które zostały zrealizowane w różnych ośrodkach miejskich, a także zorganizowane zostaną proste prace warsztatowe pokazujące jak można powtórnie wykorzystywać produkty codziennego użytku.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej Uniwersytetu Śląskiego. Strefę nauki współtworzą: Uniwersytet Śląski, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Akademia WSB, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

MK, źródło: UŚ

 

Dyskusja (0 komentarzy)