Aktualności
Życie akademickie
29 Maja
Źródło: Shutterstock
Opublikowano: 2023-05-29

Studenci AGH mają pomysł, jak ochronić zwierzęta przed hałasem

Nad schronieniem dla psów o podwyższonej izolacyjności akustycznej pracują studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ich rozwiązanie znajdzie zastosowanie w domu każdego odpowiedzialnego właściciela psa, ale także np. w schroniskach.

Behawiorystyka zwierząt wskazuje, że jednym z istotnych czynników wpływających negatywnie na dobrostan zwierząt, w tym psów, jest wrażliwość na hałas. Dźwięki impulsowe, np. fajerwerki czy grzmoty burzy, ale też hałas życia codziennego generowany przez domowe sprzęty, syreny alarmowe czy maszyny budowlane, powodują, że zwierzęta wykazują symptomy silnego lęku. W sytuacji nadmiernych bodźców dźwiękowych najczęściej szukają schronienia w miejscach wyizolowanych, oddalonych od źródła hałasu. Aby wyjść naprzeciw potrzebom czworonogów i ich właścicieli, studenci zrzeszeni w Kole Naukowym Akustyki Architektonicznej AGH realizują projekt prototypu schronienia dla psów o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Zależy nam na tym, aby przeprowadzić analizy najlepszego rozwiązania, które pozwoli na uzyskanie jak najwyższej izolacji akustycznej budy, tak aby poziom ciśnienia akustycznego wewnątrz niej został zredukowany. Nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie wielu różnych połączeń materiałowych, w tym takich jak kompozyty, granulaty gumowe, płyty wykonane z recyklingu itd. Mamy więc szansę zastosować materiały nie tylko skuteczne, ale też innowacyjne i ekologiczne – wyjaśnia liderka projektu Emilia Stefanowska, studentka kierunku inżynieria akustyczna na Wydziale Inzynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.

Redukcja hałasu w budzie będzie możliwa dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych izolujących materiałów, ale przede wszystkim dzięki użyciu rozwiązania modułowego. W praktyce oznacza to, że buda będzie składała się z przynajmniej dwóch części – komory głównej i korytarza. Stopniowe dodawanie kolejnych elementów tunelu prowadzącego do głównej części, pozwoli sukcesywnie przyzwyczajać zwierzę do nowego schronienia. Rozwiązania geometryczne także mogą pomóc redukować hałas – wszelkie zakręty, dodatkowe ściany pozwolą na pochłanianie dźwięków zewnętrznych. Stąd pomysł, aby spróbować zastosować takie konstrukcyjne rozwiązanie w projekcie.

W związku z tym, że buda będzie się składała z kilku osobnych komór, studenci planują zainstalować w niej wentylację oraz czujniki wilgoci i temperatury. Ponadto jednym z analizowanych rozwiązań jest zainstalowanie automatycznych drzwi, które pozwolą na swobodne wejścia i wyjścia psa z budy, umożliwiając jednocześnie zachowanie szczelności akustycznej, gdy zwierzę przebywa w środku. Inne brane pod uwagę rozwiązanie zakłada wykorzystanie kurtyn dźwiękochłonnych, które posiadają właściwości pochłaniające dźwięk. Wprawdzie cechują się one najmniejszą izolacyjnością akustyczną, ale ich zaletą jest mała ilość elementów, które mogą przestraszyć lub zniechęcić psa do korzystania z budy.

W ramach projektu zespół z AGH współpracuje ze studentką Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, która na co dzień zajmuje się behawiorystyką zwierząt. Jej wskazówki pozwolą zespołowi inżynierów akustyków wypracować rozwiązanie, które z punktu widzenia zwierzęcia będzie najlepsze, w tym np. kształt schronienia czy zastosowane materiały.

Będziemy badać użycie drewna czy specjalistycznych pianek dźwiękochłonnych obszytych materiałami wykorzystywanymi do budowy legowisk dla zwierząt – zapowiadają studenci. – Mamy nadzieję, że opracowana przez nas buda akustyczna pozwoli na zapewnienie wolnej od zanieczyszczenia hałasem przestrzeni dla psów, co w rezultacie zapobiegnie powstawaniu u nich stanów lękowych i innych towarzyszących zaburzeń behawioralnych.

W przyszłości tego typu rozwiązania mogłyby znaleźć zastosowanie w domu każdego odpowiedzialnego właściciela psa, ale także np. w schroniskach. Pomiary prototypu są prowadzone w Laboratorium Akustyki Technicznej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki, w tym m.in. w komorze bezechowej.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)