Aktualności
Życie akademickie
12 Czerwca
Źródło: Facebook/SpaceTeam AGH
Opublikowano: 2023-06-12

Studenci AGH najlepsi w „księżycowym” konkursie

Zespół SpaceTeam AGH wygrał międzynarodowy konkurs Over the Dusty Moon Challenge, w którym studenckie zespoły prezentowały stworzone przez siebie systemy transportowe do przenoszenia księżycowego regolitu. Za najlepszą uznano konstrukcję TOLRECON 2.0.

Konkurs Over the Dusty Moon Challenge odbył się w Golden, Colorado School of Mines w USA na przełomie maja i czerwca. Była to jego druga edycja. Poprzednio studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej zajęli drugie miejsce. Tym razem SpaceTeam AGH nie miał sobie równych.

Zadanie konkursowe polegało na przetransportowaniu regolitu księżycowego na odległość pięciu metrów i wysokość trzech metrów. Każdy ze startujących zespołów zademonstrował swoje prototypowe systemy przed komisją sędziowską, która oceniała ilość przetransportowanego regolitu, masę systemu, zużytą energię, autonomiczność i ogólną wydajność.

Zbudowanie takiej konstrukcji to nie lada wyzwanie, choćby z uwagi na warunki panujące na Księżycu – brak atmosfery, sześciokrotnie mniejsza od ziemskiej grawitacja czy bardzo niskie temperatury. Trudnym przeciwnikiem jest także sam regolit – drobny, ostry, o dużej pylności tzw. pył księżycowy, czyli warstwa luźnej, zwietrzałej skały pokrywająca Ziemię i inne planety skaliste – wyjaśniają członkowie SpaceTeam AGH.

Stworzony przez nich TOLRECON 2.0 przetransportował ponad 50 kg materiału. Konstrukcja, ważąca nieco ponad 60 kg. stanowi połączenie przenośnika kubełkowego umożliwiającego transport w pionie, ze zgrzebłowym, który przesuwa urobek w określone miejsce.

Studenci z Krakowa, których opiekunem jest dr hab. inż. Piotr Kulinowski z Katedry Inżynierii Maszyn i Transportu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, rywalizowali z zespołami z USA, Niemiec, Australii (drugie miejsce) oraz międzynarodową drużyną o nazwie Spaceship EAC reprezentującą Europejską Agencję Kosmiczną (trzecie miejsce).

MK, źródło: AGH
Dyskusja (0 komentarzy)