Aktualności
Życie akademickie
09 Listopada
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-11-09

Studenci budują drona monitorującego jakość powietrza i stan dróg

Prace nad skonstruowaniem prototypu inteligentnego drona, który mógłby jednocześnie monitorować jakość powietrza i stan dróg, będą pierwszym projektem badawczym, którego studenci kierunków technicznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy podejmą się w ramach porozumienia uczelni z samorządem i biznesem.

Umowę podpisały władze uczelni, Starosta Powiatu Legnickiego, przedstawiciele Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej Zagłębia Miedziowego, reprezentanci wrocławskiego Instytutu INTL i firmy TVVPOL. Współpracę sygnowano w ramach tzw. Złotego Trójkąta Wiedzy, czyli wspólnych działań instytucji nauki, biznesu i samorządu na rzecz regionu. Pierwszy dokument o współdziałaniu dotyczy głównie dronów, których skonstruowania uczelnia podejmie się we współpracy z wyspecjalizowanymi firmami. Władze powiatu legnickiego wykorzystają je m.in. do działań związanych z monitoringiem, ekologią czy zarządzaniem kryzysowym.

Sygnatariusze dokumentu zobowiązali się m.in. do wspólnej realizacji prac badawczych i transferu wiedzy pomiędzy środowiskiem akademickim i gospodarczym oraz wspólnych działań edukacyjnych, staży i szkoleń dla studentów.

Porozumienie jest wzorowane na doświadczeniach wysoko rozwiniętych państw, m.in. USA, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii. Wierzę, że przyniesie dobre efekty także w naszym regionie. Choć przez 40 lat współpracowałem z wieloma uczelniami w kraju i za granicą, do współpracy obecnie wybrałem legnicką PWSZ. Uważam bowiem tę jednostkę za nowoczesną, otwartą na rozwój. Uczelnia ma młodą, ambitną kadrę, która szybko i skutecznie reaguje na potrzeby rynku. Otoczenie biznesowe jest także imponujące: największa firma Dolnego Śląska, czyli KGHM, wielkie koncerny motoryzacyjne, w tym Mercedes z fabryką w Jaworze czy polkowicki Volkswagen, a także inne przedsiębiorstwa wysokich technologii, działające m.in. w Legnickiej Specjalnej Stefie Ekonomicznej – przekonuje prof. Piotr Wrzecioniarz, propagujący od lat przedsiębiorczość akademicką wykładowca Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych PWSZ im. Witelona, znany m.in. z konstruowania i wprowadzania na polski rynek wielu innowacyjnych rozwiązań, w tym pojazdów elektrycznych.

W przyszłorocznym budżecie Powiatu Legnickiego zagwarantowano finanse nie tylko na projekt badawczy, związany z pracami studentów PWSZ im. Witelona nad skonstruowaniem wielofunkcyjnego drona, ale także na uruchomienie pracowni robotycznych.

Przygotowania do współpracy uczelni z samorządem i biznesem trwały od dłuższego czasu. Były poprzedzone licznymi ustaleniami, rozmowami. Legnicka PWSZ prowadzi obecnie starania zmierzające do przekształcenia jej w akademię. Od nowego roku będzie nosić nazwę Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Za nową nazwą idzie wiele zmian. Intensywna współpraca z samorządem i biznesem jeszcze bardziej nas wyróżni. Uruchomiliśmy Instytut Technologii i Innowacji, pod kierownictwem dr inż. Renaty Gniteckiej, którego zadaniem jest m.in. podejmowanie działań w zakresie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. PWSZ im. Witelona jest nowoczesna i otwarta na zmiany, jednak niewiele moglibyśmy zdziałać, gdyby nie wsparcie naszego otoczenia, czyli samorządu i biznesu – przyznaje dr Karol Rusin, prorektor ds. rozwoju w legnickiej uczelni.

źródło: www.pwsz.legnica.edu.pl

Dyskusja (0 komentarzy)