Aktualności
Życie akademickie
15 Listopada
Opublikowano: 2022-11-15

Studenci farmacji poznają zasady holistycznej opieki nad pacjentem

Około 160 studentów farmacji z całej Polski weźmie udział w cyklicznej Wigilii PTSF, która na początku grudnia odbędzie się we Wrocławiu. Hasło tegorocznej edycji wydarzenia to „Farmaceuta w holistycznej opiece nad pacjentem”.

Wigilia PTSF to coroczna inicjatywa Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji. Trzydniowe wydarzenie podzielone jest na część edukacyjną, na którą składają się tematyczne wykłady i warsztaty, oraz integracyjną. Ponadto przeprowadzane są treningi umiejętności miękkich, które rozwijają wśród uczestników umiejętność komunikacji z pacjentem w aptece. Zwieńczeniem przedsięwzięcia jest uroczysta gala wigilijna.

W tym roku Wigilia PTSF odbędzie się w dniach 2–4 grudnia we Wrocławiu. Gospodarzem szóstej edycji wydarzenia jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, a hasłem przewodnim: „Farmaceuta w holistycznej opiece nad pacjentem”.

Coraz częściej porusza się zagadnienie medycyny personalizowanej, która zyskuje na popularności. Zgodnie z tą koncepcją, należy patrzeć na pacjenta poprzez jego ogólny stan zdrowia, nie tylko konkretnej jednostki chorobowej. Pozwala to na ustalenie kompleksowej farmakoterapii, która zwiększy skuteczność leczenia, a także zapobiegnie wielu chorobom. Jako PTSF zależy nam na kreowaniu jak najlepszych postaw wśród naszych członków oraz na przybliżeniu tematu holistycznej opieki – wyjaśniają organizatorzy z Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.

W trakcie wykładów i warsztatów studenci będą mieli okazję zapoznać się z takimi zagadnieniami, jak: znaczenie diety w chorobach tarczycy, zespół napięcia przedmiesiączkowego w ujęciu medycyny funkcjonalnej, opieka farmaceutyczna w leczeniu ran czy znaczenie mikrobiomu i probiotykoterapii. Panel edukacyjny poprowadzą specjaliści z całej Polski, którzy przedstawią tematy zgodnie z EBM – medycyną opartą na faktach. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu około 160 studentów farmacji z całej Polski.

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji jest samorządną i apolityczną organizacją non-profit zrzeszającą około 1400 studentów i absolwentów farmacji z całej Polski. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Farmacji (EPSA) oraz Międzynarodowej Federacji Studentów Farmacji (IPSF). Do głównych celów organizacji należą m.in. promowanie profilaktyki zdrowotnej wśród społeczeństwa, dbanie o rozwój wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej przyszłych farmaceutów, a także poszerzanie wiedzy odnośnie możliwości ścieżek kariery po studiach.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)