Aktualności
Życie akademickie
16 Marca
Źródło: www.umb.edu.pl
Opublikowano: 2023-03-16

Studenci fizjoterapii z UM w Białymstoku odbędą praktyki w Jagiellonii

Opieka fizjoterapeutyczna, przygotowanie motoryczne i powrót po kontuzji, trening medyczny zapobiegający ponownym urazom – to główne obszary współpracy, jaką Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zawarł z ekstraklasową Jagiellonią.

Uczelnia podpisała z białostockim klubem piłkarskim umowę o współpracy, której beneficjentami będą studenci fizjoterapii oraz zawodnicy Jagiellonii. To unikatowe w skali kraju porozumienie, obejmujące praktyki zawodowe studentów w klubie piłkarskim. Do tej pory uczelnie nawiązywały współpracę z drużynami siatkarskimi.

Jak zauważył Wojciech Pertkiewicz, prezes Zarządu Jagiellonii Białystok, to swego rodzaju inwestycja – za kilka lat, kiedy studenci zdobędą dyplomy i praktyczną wiedzę z zakresu medycyny sportowej, być może znajdą pracę w klubie. Z kolei dr Michał Kwiatkowski, ortopeda, szef działu medycznego Jagiellonii, dodał, że medycyna związana z przywracaniem zdrowia profesjonalnych piłkarzy po kontuzjach różni się od klasycznej fizjoterapii, jaką poznają studenci. Dlatego niezbędne jest nabycie innych, specyficznych kompetencji.

Zajęcia studentów jednolitych studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia odbywać się będą w siedzibie Jagiellonii Białystok. Klub zyska tym samym wsparcie w rehabilitacji zawodników, a studenci UMB zdobędą specjalne kompetencje w pracy terapeutycznej z profesjonalnymi piłkarzami w dziedzinie medycyny sportowej. Współpraca obejmuje także organizację studentom IV roku do 200 godzin praktyk zawodowych. Na razie praktyki wakacyjne odbędzie 15 studentów. Najbardziej zaangażowani jako bonus otrzymają możliwość pracy z pierwszym zespołem Jagiellonii podczas spotkań piłkarskich rozgrywanych w ekstraklasie. Zajęcia będą także prowadzone z drugą drużyną Jagiellonii i zespołem młodzieżowym.

W ramach umowy studenci uczestniczyć będą m.in. w przygotowaniu piłkarzy do treningu oraz meczu, zapoznają się z procesem powrotu zawodników po kontuzji i pracą trenera przygotowania motorycznego. Co ważne, młodzi adepci fizjoterapii uczyć się będą praktycznej wiedzy pod opieką doświadczonych rehabilitantów.

Ogółem na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku kształci się 430 studentów, w tym na IV roku (którego w głównej mierze dotyczy umowa) – 65 osób.

źródło: UMB

Dyskusja (0 komentarzy)