Aktualności
Życie akademickie
27 Sierpnia
Opublikowano: 2024-08-27

Studenci i doktoranci UwB popularyzują zachowania proekologiczne

Popularyzacja zachowań proekologicznych, tworzenie przestrzeni do dyskusji naukowej oraz wymiany informacji o osiągnięciach naukowych związanych z ekologią – to główne cele projektu ,,EkoLOGICZNI studenci i doktoranci”, który jest realizowany przez studentów i doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku.

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 99 tys. zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za działania odpowiada zespół złożony m.in. ze studentów i doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa UwB.

Inicjatywa dąży nie tylko do zwiększenia świadomości studentów i doktorantów w zakresie działań proekologicznych, ale również stara się inspirować do prowadzenia badań w tym zakresie, bez względu na reprezentowany kierunek studiów czy dyscyplinę naukową – tłumaczy pomysłodawczyni przedsięwzięcia i kierownik projektu Katarzyna Kowalik, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku.

I dodaje, że zaproszenie do zespołu studentów, doktorantów i przedstawicieli SAWP, stanowi przykład udanej współpracy w środowisku akademickim.

Niezależnie od tego, jaki posiadamy tytuł naukowy, łączy nas cel i chęć spełnienia misji, jaką ma każdy człowiek nauki: popularyzowanie wiedzy. Nauka nie powinna być hermetyczna i dostępna tylko dla nielicznych. Dzielmy się badaniami, osiągnięciami, mówmy zrozumiale o sprawach skomplikowanych.
Inspirujmy innych do poszukiwania prawdy – zachęca Kowalik.

Efekty działań projektowych, popularyzujących wiedzę o ekologii, przyjmą formę grafik, krótkich materiałów wideo, podcastów i opracowania zbiorowego. Do zabrania głosu w podcastach zaproszono profesorów, doktorów, doktorantów i studentów, którzy posiadają dorobek naukowy w badaniach nad ekologią. Nie są to jedynie biolodzy, ale również przedstawiciele ekonomii, filologii, nauk chemicznych, nauk medycznych, prawa i wielu innych dyscyplin. Gościem pierwszego odcinka jest prof. Maciej Perkowski z Wydziału Prawa UwB, wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa.

Bohaterowie podcastów występują także w krótkich materiałach wideo, tzw. rolkach, które są odpowiedzią na
współczesne trendy i dzięki którym przekazuje się wiedzę nie dłużej niż w minutę. Grafiki mają dwie formy: powiadomień i wiedzy. W tych pierwszych pojawia się informacja o nadchodzących materiałach oraz pytanie, na które później – w grafice wiedzy – udzielana jest odpowiedź, wkomponowana w ramy przygotowanego materiału.

To jest właśnie sens całego projektu – przekazanie w prosty sposób niezwykle ważnych, zweryfikowanych naukowo kwestii, związanych z ekologią i ochroną środowiska. Zachęcamy również studentów i doktorantów do tego, by dołożyli swoją cegiełkę do rozwoju badań nad ekologią, niezależnie od tego, jaki kierunek studiują albo w jakiej dyscyplinie prowadzą badania naukowe. Ochrona przyrody jest interdyscyplinarna, nie ma tu miejsca na podziały, jest natomiast bardzo dużo przestrzeni, by znajdować rozwiązania i prowadzić dialog naukowy – zaznacza Katarzyna Kowalik.

Owocem projektu będzie też naukowe opracowanie zbiorowe. Uczestnicy liczą, że ich działania pomogą w zwiększeniu świadomości o ekologii wśród studentów i doktorantów, ale również przekroczeniu mentalnej bariery prowadzenia badań tylko w jednej dyscyplinie przez młodych naukowców.

Interdyscyplinarność przynosi wiele korzyści dla rozwoju nauki, a w temacie ekologii i ochrony przyrody może przynieść jeszcze więcej korzyści dla świata – nie ma wątpliwości mgr Katarzyna Kowalik.

Więcej informacji na stronie internetowej: https://ekologiczni.uwb.edu.pl/.

AST, źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)