Aktualności
Życie akademickie
17 Listopada
Fot. Agnieszka Sakowicz-Stasiulewicz
Opublikowano: 2022-11-17

Studenci i naukowcy PB projektują urządzenia do rehabilitacji

Urządzenie do rehabilitacji stawu nadgarstkowego oraz promieniowo-łokciowego opracowali naukowcy z Politechniki Białostockiej. Dzięki kompaktowej budowie umożliwia wykonywanie ćwiczeń podczas przerwy w pracy albo w trakcie oglądania ulubionego programu telewizyjnego.

Instytut Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej od chwili powstania pozwala studentom kierunku inżynieria biomedyczna równocześnie zdobywać wiedzę z zakresu anatomii i biomechaniki człowieka oraz umiejętności inżynierskich niezbędnych do projektowania czy unowocześniania urządzeń medycznych. Jedno z nich – do rehabilitacji stawu nadgarstkowego oraz promieniowo-łokciowego – zostało właśnie opatentowane.

Ciągle słyszymy o bólu nadgarstka i wynikających w związku z tym trudnościach. Ból może być wynikiem długotrwałej pracy w niefizjologicznych, czyli nienaturalnych warunkach. Dochodzi do nich chociażby w trakcie pisania na klawiaturze komputera, ale również w czasie długotrwałej pracy, np. przy liniach montażowych. Na bóle nadgarstka cierpią również ludzie starsi, u których związane to być może z postępującymi zwyrodnieniami stawów – przypomina dr inż. Piotr Borkowski z Instytutu Inżynierii Biomedycznej, współautor wynalazku.

Tak zrodził się pomysł nowego urządzenia, które może pomagać w rehabilitacji nadgarstka dosłownie na biurku, tuż obok klawiatury! Został zrealizowany w ramach pracy inżynierskiej Natalii Wisińskiej, studentki inżynierii biomedycznej.

Aby konstruować urządzenia do rehabilitacji, należy posiadać zarówno wiedzę czysto inżynierską związaną z konstruowaniem maszyn i znajomością oprogramowania wspomagającego projektowanie, jak również wiedzę z zakresu anatomii i biomechaniki. Znajomość anatomii daje większą pewność, że urządzenie nie spowoduje efektów odwrotnych – podkreśla dr inż. Piotr Borkowski.

Dzięki prostej i kompaktowej budowie możliwe jest postawienie urządzenia na stoliku i wykonywanie ćwiczeń podczas przerwy w pracy czy też w trakcie oglądania ulubionego programu telewizyjnego.

Wynalazek składa się z podstawy oraz mechanizmu rotacyjnego oraz sprężyn pozwalających na regulację obciążenia. W zależności od potrzeby możemy oddzielnie wykonywać na nim ruchy zgięcia i prostowania, odchylenia promieniowego i łokciowego nadgarstka oraz ruchy rotacyjne przedramienia – opisuje białostocki innowator, który ma już na swoim koncie piętnaście innowacyjnych rozwiązań z zakresu inżynierii biomedycznej.

Jest współautorem m.in. patentów urządzeń do ćwiczeń stawu biodrowego, urządzenia do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego, wydłużalnej endoprotezy kolanowej czy też ortezy kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka. Miał także swój wkład w wynalazek innowacyjnej protezy kończyny dla zwierząt.

MK, źródło: PB

 

Dyskusja (0 komentarzy)