Aktualności
Życie akademickie
09 Czerwca
Fot. Agnieszka Sakowicz-Stasiulewicz
Opublikowano: 2022-06-09

Studenci PB pomagają zrozumieć chorobę Alzheimera

Interaktywną grę pomagającą wczuć się w problemy osób cierpiących na zaburzenia pamięci tworzą studenci Politechniki Białostockiej. Opracowali w tym celu wirtualny model mieszkania.

Koło Naukowe Vector, działające na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, jest najmłodszym w podlaskiej uczelni. Zostało założone zaledwie dwa miesiące temu. Mimo krótkiego stażu, członkowie koła prowadzą zaawansowane prace nad ważnym społecznie projektem. Chodzi o budowanie świadomości na temat choroby Alzheimera. Studenci stworzyli wirtualny model mieszkania, będący elementem gry, która dzięki technologii VR i specjalnym goglom pozwala w sugestywny sposób zrozumieć specyfikę choroby. Projekt jest skierowany do rodzin osób dotkniętych tym schorzeniem i pomaga wczuć się w problemy tych, którzy cierpią na zaburzenia pamięci.

Naszym celem jest pokazanie, z czym borykają się chorujący na demencję. Są to trudności w wykonywaniu podstawowych czynności, a także samotność – wyjaśnia Tomasz Dąbrowski.

Gra ma charakter interaktywny. Użytkownik, poruszając się po mieszkaniu, może przenosić i dotykać różnych przedmiotów. Stawiane są przed nim też trudności dnia codziennego, które pozwalają wczuć się w sytuację osób chorych. Przykład? Kurier dostarczył nam książkę, ale ponieważ mamy problem z pamięcią, zamówiliśmy przesyłkę ponownie.

Przy projekcie dotyczącym demencji członkowie koła konsultowali swoje pomysły z kolegami z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To pomogło ukierunkować im dalszą pracę. Wspólne działania podejmowane są także ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Pracujemy aktualnie na bazie scenariusza, który otrzymaliśmy z UMK. Natomiast same modele czy projekt tła – to wszystko nasza inwencja. Nie mieliśmy żadnych konkretnych wytycznych, więc mogliśmy wykazać się kreatywnością – przekonuje Michał Dorosz.

Projekt jest już na finiszu. Modele mieszkania i otoczenia są już gotowe. Dopracowywany jest kod i ostatnie szczegóły. Zaangażowanie studentów dostrzegła już jedna z firm, która zaproponowała studentom PB płatny staż i mentoring.

źródło: PB

Dyskusja (0 komentarzy)