Aktualności
Życie akademickie
18 Stycznia
Źródło: www.pg.edu.pl
Opublikowano: 2022-01-18

Studenci PG budują dron portowy zapobiegający skażeniom

Dron portowy, który z poziomu wody będzie monitorował czystość basenu portowego, ale też zapobiegał wszelkim skażeniom – to najnowszy pomysł studentów z Koła Naukowego SimLE działającego na Politechnice Gdańskiej. 

Pomysłodawcą projektu SeaSentinel jest Igor Rusiecki, student pierwszego roku oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG. Prace nad dronem rozpoczął  jeszcze w liceum (już na wstępnym etapie dotarł do finału konkursu Explory), a teraz postanowił kontynuować pracę na uczelni z zespołem SimLE.

Idea jest taka, że każdy dron będzie wyposażony w czujniki,  sprawdzające takie parametry, jak zmętnienie wody, temperatura i być może pH. Projekt drona portowego oparty jest na koncepcji portu przyszłości. Obecnym na rynku od lat trendem jest automatyzacja i chęć ograniczenia tzw. czynnika ludzkiego. Znaczna część kolizji nie powstaje z powodu usterek czy warunków pogodowych, ale właśnie przez nieumyślne zachowanie człowieka – wyjaśnia student.

Jak dodaje, dron ma być oczami władz portowych. Co to znaczy w praktyce?

Na kamerze nie zobaczymy wycieku paliwa do wody, nie zauważymy tego, że jakiś statek nielegalnie zrzuca nieczystości z różnego rodzaju filtrów. Żeby działać i czyścić, trzeba wiedzieć, że to zanieczyszczenie występuje i nasz projekt ma temu służyć – zaznacza Igor Rusiecki.

Dron ma powstać do końca tego roku. To kolejne przedsięwzięcie studentów SimLE. Celem powstałego w 2013 roku koła jest realizacja projektów technicznych. Poprzez praktyczne działania inżynierskie – od koncepcji, aż po wykonanie i wdrożenie rozwiązania – koło przygotowuje studentów do ich przyszłej kariery zawodowej czy naukowej. Na koncie mają już m.in. zbudowanie symulatora lotów Skyhawk. Obecnie realizują projekty: Stardust (misje balonów stratosferycznych, współpraca m.in. z ESA); SimBa (tworzenie aktywnie sterowanych rakiet niskiego pułapu we współpracy z Polskim Towarzystwem Rakietowym); Silverhand (budowa protezy dłoni z wykorzystaniem druku 3D); Seafarer (budowa autonomicznej łodzi żaglowej).

MK, źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)