Stu pięćdziesięciu studentów z pięciu polskich uczelni dołączy w ramach praktyk do załogi Pawilonu Polski podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju. Wydarzenie rozpocznie się 1 października i potrwa pół roku.
W wyjeździe wezmą udział studenci pięciu uczelni: Grupy Uczelni Vistula, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu w Białymstoku. Ich zaangażowanie ma na celu – poza zapewnieniem codziennej obsługi ekspozycji – umożliwienie zdobycia unikalnego doświadczenia w środowisku międzynarodowym podczas najbardziej prestiżowego wydarzenia gospodarczego na świecie. Studenci zyskają także niepowtarzalną możliwość podniesienia kompetencji zawodowych i językowych podczas organizacji konferencji branżowych, wizyt oficjalnych delegacji międzynarodowych w Pawilonie Polski oraz wydarzeń towarzyszących o charakterze kulturalnym i edukacyjnym.
Koordynatorzy programu praktyk liczą, że ważnym aspektem tego projektu będzie także integracja studentów reprezentujących uczelnie z różnych części Polski i ich współpraca z obsługą pawilonów innych państw w myśl hasła przewodniego Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju: Connecting Minds, Creating the Future (Łącząc umysły, tworzymy przyszłość). Podczas wydarzenia uczelnie planują dodatkowe działania, jak seminaria i projekty badawcze z partnerami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz udział w targach. Studenci zostaną również zaangażowani w promocję programów regionalnych.
Gwarancją sukcesu Polski podczas Expo 2020 w Dubaju będą profesjonalni, kreatywni i pełni entuzjazmu ludzie zaangażowani w realizację projektu. Jestem przekonany, że wypracowana przez nas formuła współpracy przyniesie obopólne korzyści. Studentom pozwoli na zdobycie unikalnego doświadczenia zawodowego, wesprze ich przyszłą pozycję na rynku pracy oraz umożliwi realizację ciekawych wyzwań przy dużych, międzynarodowych projektach. Zaangażowanie studentów będzie jednocześnie wspaniałą okazją do promocji uczelni wśród zwiedzających Pawilon Polski – przekonuje Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai.
Kształtowanie wizerunku Polski poprzez zaangażowanie studentów sprawdziło się także podczas poprzednich edycji Expo, m.in. w Astanie. Polska jest jednym z pierwszych krajów, który postawił na taką formę współpracy. Rekrutacja studentów przebiegała w trzech etapach. Pod koniec lutego członkowie Zespołu Expo 2020 Dubai Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przeprowadzili webinaria ze studentami pięciu uczelni, którzy wyrazili zainteresowanie udziałem w projekcie. Następnie uczelnie były odpowiedzialne za koordynację zbierania zgłoszeń. W ostatnim etapie, poprzez rozmowy rekrutacyjne, członkowie Zespołu Expo 2020 Dubai wyłonili 150 najlepszych kandydatów, którzy otrzymają możliwość wyjazdu do Dubaju.
Realizację praktyk dla 84 studentów – reprezentantów Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Białymstoku – sfinansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Środki na staże dla 66 studentów Grupy Uczelni Vistula pochodzą z kolei z budżetu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Program praktyk i staży koordynowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu nie jest jedyną formą współpracy z uczelniami. W wyniku konkursu, zorganizowanego wspólnie z Politechniką Łódzką, osoby obsługujące Pawilon Polski będą ubrane w stroje autorstwa Barbary Florczyk, studentki Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.
Moją intencją było pokazanie szykownej elegancji z zachowaniem lekkości oraz nowoczesności. Chciałam uniknąć stylu ubrań, które mogłyby w pewien sposób kategoryzować kulturę polską. Inspiracją projektu są polskie stroje ludowe. Elementy haftów i laserowych wypalanek nadają kolekcji spójny, unikatowy charakter. Dla kobiet przewidziałam także pasek z podręczną skórzaną torebką, nawiązujący do góralskiej sakwy. Nowoczesny design pozwala na dowolne komponowanie elementów ubioru ze sobą – mówi o swoim projekcie na Expo.
Ponadto urzędy marszałkowskie angażują uczelnie w prace nad koncepcjami ekspozycji regionów w strefie wystaw czasowych w Pawilonie Polski. Jednym z przykładów jest wystawa Xylopolis, którą przygotowali studenci oraz wykładowcy Politechniki Białostockiej. To opowieść o mariażu pierwotnej natury z nowoczesną technologią. Wystawa połączy wiedzę o podlaskiej naturze z przykładami potencjału, kreatywności i osiągnięć mieszkańców w obszarze badań, nowych technologii, rozwojowych branż gospodarki czy sztuki.
Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Począwszy od Wielkiej Wystawy w Londynie w 1851 roku, Expo na pół roku staje się stolicą świata, przyciągając rzesze gości – od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez biznesmenów poszukujących nowych kontraktów, po turystów i rodziny z dziećmi. Od lat również Polska jest ich aktywnym uczestnikiem. Expo 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i – według zapowiedzi organizatorów – aspiruje do tego, by stać się największym show w historii. Zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021 a 30 marca 2022 roku.
MK, źródło: www.expo.gov.pl