Aktualności
Życie akademickie
14 Maja
Fot. Adam Paczkowski
Opublikowano: 2021-05-14

Studenci PK w świecie automatyki

Nowoczesne laboratorium automatyki i sterowania powstało na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. W nowej pracowni studenci będą mogli zdobyć wiedzę i kompetencje w zakresie innowacyjnej automatyki wpisującej się w ideę Przemysłu 4.0.

Wyposażenie laboratorium jest dostosowane do współczesnych wymagań rynkowych. Nowoczesne oprzyrządowanie umożliwi studentom zapoznanie się z językami programowania współczesnych maszyn i urządzeń przemysłowych. Studenci będą mogli tu poznać budowę i zasadę działania elementów automatyki przemysłowej, takich jak sterowniki, falowniki, silniki krokowe, serwomechanizmy, systemy bezpieczeństwa oraz powszechnie wykorzystywane panele dotykowe HMI, które zapewniają komunikację między człowiekiem a maszyną, systemem automatyki lub systemem monitoringu.

Sala dydaktyczna jest wyposażona w osiem stanowisk szkoleniowych. Każde z nich połączono z przystosowanymi stacjami roboczymi wyposażonymi w specjalistyczne oprogramowanie. Pozwala to na wgrywanie utworzonych przez studentów programów i szat graficznych na elementy fizyczne, prowadzenie symulacji w środowisku programowym, kompilację programów i sprawdzenie ich pod kątem błędów. Umożliwia również kontrolowanie w czasie rzeczywistym pracujących już maszyn i urządzeń, wykonujących zadane operacje.

Jak podkreśla kierownik Katedry Mechaniki i Automatyki Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Igor Maciejewski, prof. PK, studenci zdobędą tu wiedzę praktyczną i zwiększą umiejętności dotyczące działania systemów automatyki przemysłowej i współczesnych języków programowania. Będą w stanie programować i sterować urządzeniami wykorzystywanymi w przemyśle.

źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)