Aktualności
Życie akademickie
18 Kwietnia
Fot. Adam Sadło
Opublikowano: 2023-04-18

Studenci PK zwodowali nowe betonowe kajaki

Wodowanie nowych betonowych kajaków, zbudowanych przez studentów Politechniki Krakowskiej, odbyło się na Zalewie Bagry. Pierwszą poważną próbę konstrukcje przejdą w maju podczas europejskich zawodów w Niderlandach.

Prace nad betonowym kajakiem rozpoczęły się na Politechnice Krakowskiej już w 2019 r. Trzy lata później wykonana przez studentów łódka wzięła udział w zawodach Deutsche Betonkanu-Regatta w niemieckim Brandenburg an der Havel. Członkowie Koła Naukowego Footprint nie spoczęli jednak na laurach i przygotowali nowe wersje łodzi. Ich wodowanie odbyło się na krakowskim zalewie Bagry.

Konstrukcja nowego kajaka jest lżejsza w porównaniu z dotychczasową. Pracowano nad nią pod kierunkiem najwyższej klasy fachowca, Krzysztofa Polaczyka, szkutnika ze Szczawnicy, znanego w Polsce producenta kajaków do slalomu kajakowego. Po konsultacjach z nim młodzi inżynierowie dobrali odpowiednią formę, w której ułożyli mieszankę betonową, uzyskując odpowiedni kształt łodzi. Do ich stworzenia użyto też nowej mieszanki betonowej.

Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych mentorów z Katedry Inżynierii Materiałowej mogliśmy pracować z najwyższej jakości materiałami, tworząc ultra-wysokowartościowy kompozyt betonowy z proszków reaktywnych RPC. Beton ten pozwolił nam na uzyskanie wysokiej szczelności łódki przy stosunkowo cienkiej, bo liczącej tylko 3 mm warstwie betonu. Dzięki temu kilkukrotnie „odchudziliśmy” nasz kajak, a więc jego masa znacząco się obniżyła – wyjaśnia Marcin Różycki, przewodniczący Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint.

Grupa studentów pracujących nad projektem nowego kajaku powiększyła się do blisko 30 osób. Rośnie także liczba pracowników naukowych zaangażowanych w działania związane z PKanoe 2.0. Dzięki temu przygotowane zostały dwa kajaki, co pozwoli wystawić w maju w zawodach łodzi betonowych w holenderskim mieście Delft dwie drużyny z Politechniki Krakowskiej. Jedna ścigać się ma pod znaną już nazwą PKanoe 2.0, a druga jako DraCanoe.

„PKanoe – budowa łodzi z cienkościennego, ultra-wysokowartościowego kompozytu cementowego, zbrojonego tekstyliami” to projekt realizowany pod opieką naukową dr hab. inż. Izabeli Hager oraz dr. inż. Mateusza Sitarza z Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Stanowi interdyscyplinarne przedsięwzięcie studentów kilku wydziałów, realizujących prace w ramach działalności SKN Footprint. Innowacyjne przedsięwzięcie otrzymało właśnie wsparcie finansowe z ministerialnego programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)