Aktualności
Życie akademickie
09 Kwietnia
Opublikowano: 2021-04-09

Studenci PŁ stworzyli wirtualnego kompozytora muzyki

Studenci Politechniki Łódzkiej zajęli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie „Black Sea Science 2021”. Ich zwycięska aplikacja FriML to wirtualny kompozytor muzyki oparty na uczeniu maszynowym.

Do konkursu, organizowanego przez Odessa National Academy of Food Technologies, zgłoszono 239 prac w pięciu kategoriach obejmujących nauki o żywności, ekonomię, IT, robotykę, automatykę, energetykę oraz ekologię i ochronę środowiska. Jury składało się z ponad 100 specjalistów z 20 krajów z całego świata, m.in. z Angoli, USA, Azerbejdżanu, Białorusi, Polski i Ukrainy.

W kategorii „Informatyka, automatyka i robotyka”, w której do dwuetapowej oceny skierowano 69 prac, najwyżej oceniono projekt „FriML – Music generation using machine learning” autorstwa trójki studentów informatyki z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej: Ewy Kłapcińskiej, Wiktora Kani i Mateusza Groblewskiego.

FriML jest narzędziem do generowania muzyki wykorzystującym algorytmy uczenia maszynowego, udostępnionym jako aplikacja uruchamiana w przeglądarce. Przejrzysty interfejs umożliwia użytkownikowi generowanie melodii, należących do różnych gatunków muzycznych (pop, rock, classical), z różnymi kluczami i na różne instrumenty. Zdaniem studentów ich aplikacja ma wiele potencjalnych zastosowań. Może być wykorzystana np. przez projektantów gier wideo w udźwiękowieniu ich twórczości. Projekt jest rozwiązaniem, które pozwoli na generowanie nowych melodii za pomocą kilku kliknięć myszką. Rozwiązanie to oparto na sieciach rekurencyjnych LSTM, wykorzystywanych do zadań, wymagających przewidywania sekwencji danych na podstawie pewnego kontekstu. Dotyczy to zarówno klasyfikacji tekstu, rozpoznawania mowy i obrazów, generowania zdań oraz właśnie muzyki.

Działanie aplikacji można sprawdzić na stronie: https://friml.netlify.app/. Jest to wersja demonstracyjna – generowane melodie trwają kilka sekund i zapisać je można wyłącznie w formacie MIDI.

Aplikacja powstała pod opieką dr. inż. Tomasza Jaworskiego i dr. inż. Piotra Ducha z Instytutu Informatyki Stosowanej, opiekunów koła naukowego „Main”, w którym studenci rozwijają swoje umiejętności i wiedzę.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)