Aktualności
Życie akademickie
09 Lipca
Fot. Bartosz Bańka
Opublikowano: 2024-07-09

Studenci Politechniki Gdańskiej pokazali swój najnowszy bolid

Szybszy, lżejszy i mniej awaryjny – taki jest najnowszy bolid studentów Politechniki Gdańskiej. Maszyna przygotowana została na zbliżający się wielkimi krokami sezon zawodów Formuła Student.

PGR-08 to już ósmy pojazd zaprojektowany i skonstruowany przez zespół PGRacing Team z Koła Naukowego „Mechanik” działającego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Udoskonaloną wersją pojazdu studenci będą się ścigać na torach w Austrii, Czechach, Chorwacji i Polsce w ramach zawodów Formuła Student. To międzynarodowe zmagania studenckich zespołów inżynierskich, w których sprawdzane i oceniane są nie tylko sprawność wyścigowa bolidu, ale także jego poszczególne podzespoły.

Nad bolidem pracowało osiem grup studentów, m.in. Powertrain, Electronics, Chassis, Aerodynamics, Suspension, Electric Powertrain, Driverless i Marketing. Każda z nich miała do wykonania określone zadania. Projektowanie nowego pojazdu rozpoczęło się w listopadzie i trwało do lutego. Faza wykonawcza to kolejne trzy miesiące prac, pomiędzy marcem a czerwcem.

Do projektowania i symulacji bolidu zespół korzystał z narzędzi takich jak Ansys, Optimum G, Solidworks, KiCAD oraz RapidHarness. Dzięki zaawansowanym technologiom możliwe było wprowadzenie wielu innowacyjnych rozwiązań. Po raz pierwszy wykonano dyfuzor oraz zastosowano wahacze węglowe, które przeszły testy zmęczeniowe w laboratoriach Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.

Zespołowi udało się również wyeliminować główny problem poprzednich modeli – przegrzewanie się jednostki napędowej. Nowy układ chłodzenia stanowił największe wyzwanie przy budowanie PGR-08. Studenci poświęcili dużo energii i czasu, aby znaleźć przyczynę przegrzewania się jednostki i ją wyeliminować. Dzięki temu nowy pojazd będzie mógł poruszać się szybciej i utrzymywać stałe tempo wyścigu. Ponadto, dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań w układzie napędowym oraz redukcji masy, czas testu przyspieszenia udało się skrócić o 5%, co znacznie poprawiło konkurencyjność pojazdu.

Jak nowy bolid poradzi sobie podczas zawodów? Konstruktorzy PGR-08 będą mieli okazję się o tym przekonać już wkrótce. PGRacing Team weźmie udział w czterech edycjach międzynarodowych zawodów Formuła Student: pod koniec lipca w Austrii, a później także w Czechach, Chorwacji i Polsce.

MK, źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)