Aktualności
Życie akademickie
13 Grudnia
Źródło: PolSl Racing
Opublikowano: 2018-12-13

Studenci Politechniki Śląskiej zbudowali nowoczesny bolid wyścigowy

Studencki zespół z Politechniki Śląskiej – PolSl Racing – zaprezentował efekt wielu miesięcy wytężonej pracy– bolid Quarado. Latem, po przejściu odpowiednich testów, pojazd ma wystartować w prestiżowych zawodach Formula Student. 
Prezentacja bolidu SW-02 odbyła się w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego PolSl Racing, autorzy innowacyjnego motocykla z napędem elektrycznym, niepokonanego podczas Smart Moto Challenge we Wrocławiu, pokazali tym razem udoskonaloną i lżejszą wersję bolidu SW-01. Główne cele, które im przyświecały przy konstruowaniu pojazdu, to przede wszystkim poprawa jego osiągów. Udało im się to osiągnąć poprzez redukcję masy bolidu, ale również modyfikację jednostki napędowej i układu jezdnego. Wiążę się to ze zmianą koncepcji prawie wszystkich użytych podzespołów.
– Naszym głównym zadaniem było zbudowanie bolidu, który byłby o 25% lepszy pod każdym względem od poprzedniego. Byliśmy pewni, że uda nam się zbudować pojazd, który mógłby konkurować z najlepszymi. Wyniki badań eksperymentalnych przerosły nasze oczekiwania – mówił podczas prezentacji Maciej Marzec, lider projektu SW-02.
„Poprawiony” bolid waży 220 kg, natomiast moc silnika zwiększyła się z 75 do 95 KM. Jest zatem lżejszy od pierwowzoru o 60 kg, co przełożyło się też na lepsze przyspieszenie. SW-02, czyli  bolid Quarado, osiąga bowiem prędkość 100 km/h w 3,5 sekundy. SW-01 robił to o sekundę wolniej.
W najbliższej przyszłości bolid przejdzie szereg testów, które będą źródłem danych, następnie kierowcy odbędą szkolenia, aby polepszyć umiejętności na zawodach. Kolejnym etapem będzie wykonanie prac rozwojowych, a następnie wprowadzenie modyfikacji. Młodzi inżynierowie mają nadzieję, że latem Quarado wystartuje w zawodach Formula Student.
Anna Mrowiec
Dyskusja (0 komentarzy)