Aktualności
Życie akademickie
09 Sierpnia
Źródło: www.roverchallenge.eu
Opublikowano: 2023-08-09

Studenci PW i AGH finalistami European Rover Challenge

Trzy polskie ekipy z Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej wezmą udział w prestiżowych zawodach robotycznych European Rover Challenge, które odbędą się we wrześniu w Kielcach. Do rywalizacji stanie w sumie 25 drużyn z 12 krajów.

ERC to prestiżowe zawody łazików planetarnych połączone z pokazami naukowo-technologicznymi oraz inspirującymi debatami. Od niemal dekady przybliżają sektor kosmiczny publiczności z całego świata i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w życiu człowieka. Kolejna edycja już we wrześniu. Wśród finalistów, którzy pojawią się na największym torze marsjańskim na świecie, będzie można zobaczyć trzy drużyny z Polski: KNR Rover Team i SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej oraz krakowską AGH Space Systems.

W czasie eliminacji drużyny zaprezentowały bardzo wysoki poziom i sprostały wyśrubowanym wymaganiom jury konkursu. Ostatecznie w czasie finałowych zawodów zobaczymy 25 ekip z 12 krajów: Szwajcarii, Grecji, Czech, Indii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii, Egiptu, Wielkiej Brytanii i Polski.

Zawody łazików planetarnych to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2023, jak co roku, przewidziano interesujące interdyscyplinarne debaty dotyczące przetrwania pierwszych astronautów w stałych bazach księżycowych przyszłości, ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, komercjalizacji i wykorzystania technologii kosmicznych na Ziemi. Równocześnie będzie można zobaczyć na żywo nowoczesne rozwiązania robotyczne, a także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej.

Wśród prelegentów European Rover Challenge są m.in.:

  • Les Johnson, fizyk, nagradzany autor książek science-fiction i znany inżynier NASA,
  • Alessandro Golkar, profesor MIT i Politechniki Monachijskiej – specjalista od nanosatelitów i konstelacji satelitarnych, były wiceprezes Airbus,
  • Maria Antonietta Perino – dyrektor ds. eksploracji gospodarki kosmicznej i sieci międzynarodowej Thales Alenia Space,
  • Shelli Brunswick – dyrektorka operacyjna Space Foundation,
  • Raphael Roettgen z E2MC Ventures, funduszu venture capital wspierającego firmy z sektora kosmicznego,
  • Nico Dettmann, lider Grupy ds. Rozwoju Projektów Eksploracji Księżyca w Dyrektoriacie Eksploracji Załogowych i Robotycznych w Europejskim Centrum Badawczo-Technologicznym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESTEC).

Tegoroczne zawody odbędą się w dniach 15–17 września i wzorem poprzednich lat zostaną przeprowadzone w dwóch formułach: stacjonarnej, w której biorą udział roboty skonstruowane przez drużyny, oraz unikalnej zdalnej, w której zawodnicy z całego świata połączą się zdalnie z robotem mobilnym.

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne.

Organizatorem tegorocznej edycji jest Europejska Fundacja Kosmiczna, członek Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF) wraz z Politechniką Świętokrzyską i Miastem Kielce. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.roverchallenge.eu. Patronem medialnym jest „Forum Akademickie”.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)