Trzy polskie ekipy z Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej wezmą udział w prestiżowych zawodach robotycznych European Rover Challenge, które odbędą się we wrześniu w Kielcach. Do rywalizacji stanie w sumie 25 drużyn z 12 krajów.
ERC to prestiżowe zawody łazików planetarnych połączone z pokazami naukowo-technologicznymi oraz inspirującymi debatami. Od niemal dekady przybliżają sektor kosmiczny publiczności z całego świata i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w życiu człowieka. Kolejna edycja już we wrześniu. Wśród finalistów, którzy pojawią się na największym torze marsjańskim na świecie, będzie można zobaczyć trzy drużyny z Polski: KNR Rover Team i SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej oraz krakowską AGH Space Systems.
W czasie eliminacji drużyny zaprezentowały bardzo wysoki poziom i sprostały wyśrubowanym wymaganiom jury konkursu. Ostatecznie w czasie finałowych zawodów zobaczymy 25 ekip z 12 krajów: Szwajcarii, Grecji, Czech, Indii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii, Egiptu, Wielkiej Brytanii i Polski.
Zawody łazików planetarnych to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2023, jak co roku, przewidziano interesujące interdyscyplinarne debaty dotyczące przetrwania pierwszych astronautów w stałych bazach księżycowych przyszłości, ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, komercjalizacji i wykorzystania technologii kosmicznych na Ziemi. Równocześnie będzie można zobaczyć na żywo nowoczesne rozwiązania robotyczne, a także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej.
Wśród prelegentów European Rover Challenge są m.in.:
Tegoroczne zawody odbędą się w dniach 15–17 września i wzorem poprzednich lat zostaną przeprowadzone w dwóch formułach: stacjonarnej, w której biorą udział roboty skonstruowane przez drużyny, oraz unikalnej zdalnej, w której zawodnicy z całego świata połączą się zdalnie z robotem mobilnym.
European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne.
Organizatorem tegorocznej edycji jest Europejska Fundacja Kosmiczna, członek Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF) wraz z Politechniką Świętokrzyską i Miastem Kielce. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.roverchallenge.eu. Patronem medialnym jest „Forum Akademickie”.
MK